Η τσάντα στο σχολείο

«Happy Friday» για τους μαθητές του Δημοτικού  −Καθιερώνεται η δράση «Η τσάντα στο σχολείο».

Χωρίς την τσάντα τους θα γυρνούν στο σπίτι από το σχολείο χιλιάδες μαθητές του Δημοτικού σε συγκεκριμένες ημερομηνίες μέσα στο έτος, μετά από απόφαση του Υπουργείου παιδείας να καθιερώσει τη δράση «Η τσάντα στο σχολείο».

Στα σχολεία θα μείνουν οι τσάντες

Σύμφωνα με τη νέα δράση, οι μαθητές θα αφήνουν τη τσάντα τους στο σχολείο σε προκαθορισμένες Παρασκευές τουλάχιστον μία φορά το μήνα, ο οποίες θα αποφασίζονται από το σύλλογο διδασκόντων του σχολείου.

Από το Υπουργείο επισημαίνεται ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί απλά μια συμβολική παρέμβαση, αλλά στοχεύει στην ενίσχυση του ποιοτικού χρόνου των μαθητών με τις οικογένειές τους και παράλληλα, διευρύνει τις δυνατότητες ενασχόλησής τους με δραστηριότητες προσωπικού ενδιαφέροντος, συμβάλλοντας έτσι στη γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική τους ανάπτυξη.

Η συγκεκριμένη δράση συμβάλλει σε μια γενικότερη επανεκτίμηση της σημασίας και του ρόλου των εργασιών στο σπίτι σε σχέση με τον ελεύθερο χρόνο των μαθητών.

Το Υπουργείο, με έγγραφό του εγκρίνει την υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης.

Δείτε το έγγραφο εδώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η τσάντα στο σχολείο