agorimaragkou's blog

4 Μαρτίου 2015

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

1. Να χρησιμοποιείτε ενημερωμένες εκδόσεις προγραμμάτων, για να ενημερώνετε τα προγράμματα πλοήγησης τακτικά.
  2. Να ενεργοποιείτε τα χαρακτηριστικά ασφάλειας, ώστε να περιοριστεί ο έλεγχος της πρόσβασης σε ιστοσελίδες με υβριστικό ή προσβλητικό περιεχόμενο.
  3. Να εγκαταστήσετε προγράμματα ανίχνευσης ιών και πρόσθετο λογισμικό ασφάλειας(antivirus,antispyware) και “τείχη ασφαλείας” (Firewall).
  4. Να προσέχετε την υποσχόμενη παροχή υπηρεσιών. Να διαβάζετε τους όρους χρήσης της ιστοσελίδας που επισκέφτεστε.
  5. Να χρησιμοποιείτε προγράμματα από αξιόπιστες πηγές, να γνωρίζετε τον αποστολέα για να μην περιέχουν κακόβουλο λογισμικό.
  6. Να δημιουργείτε τακτικά αντίγραφα ασφαλείας.
  7. Να αξιοποιείτε την δυνατὀτητα πολλαπλών λογαριασμών email και στιγμιαίων μηνυμάτων, με ενεργό το φίλτρο για ανεπιθύμητα μηνύματα.
  8. Να προστατεύετε τους κωδικούς σας.
  9. Να μην ανοίγετε άγνωστα μηνύματα, αρχεία ή συνδέσμους.
  10. Να καταβάζετε νόμιμα αρχεία, μουσική και βίντεο, για να μην λειτουργούν ως “δούρειος ίππος” και αποκτήσει τρίτος πρόσβαση στον Η/Υ.
  11. Να σιγουρεύεστε για την ασφάλεια πρόσβασης από Η/Υ σε κοινή χρήση.
  12. Να είστε επιφυλακτικοί σε γνωριμίες από το Διαδίκτυο.
  13. Να θεσπίζετε κανόνες συμμετοχής σε ηλεκτρονικά παιχνίδια.
  14. Να ελέγχετε τις ψηφιακές σας φωτογραφίες. Να απαιτεἰτε τη χρήση ενός κωδικού από τους επισκέπτες, για να έχουν πρόσβαση σε αυτές.
  15. Να διακινείτε πληροφορίες με προσοχή και να μην αφορούν παράνομες ενέργειες, παραβατικές συμπεριφορές ή ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.
  16. Σε περιπτώσεις εκβιασμού ή εκφοβισμού, να εμπιστευτείτε την οικογένειά σας, τους εκπαιδευτικούς ή κάνοντας κατεγγελία στις αρμόδιες αρχές.
25 Φεβρουαρίου 2015

ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Μιλάμε για εθισμό, όταν υπάρχει κατανάλωση υπερβολικού χρόνου χρήσης του Διαδικτύου, με συμπτώματα συνδρόμου Απόσυρσης και μείωσης λειτουργικότητας του ατόμου. Προσπαθούμε να διδάξουμε στα παιδιά την σωστή και ισορροπημένη χρήση του Internet με ταυτόχρονη ύπαρξη εναλλακτικών δραστηριοτήτων. Πιο επιρρεπή είναι τα αγόρια και ιδίως από προβληματικές οικογένειες, καθώς στην Ελλάδα έχουμε από τα υψηλότερα ποσοστά εθισμού σε σχέση με την χρήση, με μέσο όρο 5,5 ώρες καθημερινά.Τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν θεραπευτικά τμήματα απεξάρτησης σε νοσοκομεία, αφού το Internet αντικαθιστά την πραγματική ζωή ενός ατόμου, με συνέπειες στην διανοητική υγεία του. Σε ένα διαδικτυακό παιχνίδι(Second Life) οι χρήστες ζουν και δρουν όπως πραγματικά θα ήθελαν, δίχως περιορισμούς και ηθικές αναστολές, γεγονός που οδηγεί σε πλήρη σύγχυση της προσωπικότητας. Το φαινόμενο αυτό μπορεί και έχει ωθήσει διάφορα άτομα σε απόπειρες αυτοκτονίας, κάνοντας την εικονική ζωή να υπερτερεί της πραγματικότητας, καθώς υιοθετούν τα “ανὐπαρκτα ” προβλήματα σαν αξεπέραστα,που τους εμποδίζουν να ζήσουν με αξιοπρέπεια.

Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΛΟΓΟΥ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

παιδικος σταθμός

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η  Προσχολική Αγωγή, αποτελεί μέρος της Γενικής Εκπαίδευσης και είναι η επέκτασή της προς τα κάτω. Είναι η εκπαίδευση, που αφορά το πρώτο στάδιο της ζωής του ανθρώπου, από τη γέννησή του μέχρι και την είσοδό του στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Η πλαστικότητα των πρώτων παιδικών χρόνων, σε συνδυασμό με τη μεγάλη σημασία των πρώτων εμπειριών και βιωμάτων του παιδιού, καθιστούν αναγκαία την οργανωμένη Προσχολική Αγωγή, η οποία συμπληρώνει το έργο της οικογένειας, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις, που υπάρχουν δυσκολίες (οικονομική ανέχεια, κοινωνική δυσκολία προσαρμογής, εργαζόμενη μητέρα).

20 Νοεμβρίου 2013

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!