Αποκωδικοποίηση και δημιουργία αλγορίθμου μέσω προβλήματος υπολογιστικής σκέψης χωρίς χρήση τεχνολογίας (unplugged)

Το θέμα του σεναρίου αφορά την επίλυση ενός προβλήματος υπολογιστικής σκέψης χωρίς χρήση υπολογιστή κατά το οποίο οι μαθητές πρέπει να αποκωδικοποιήσουν ένα σύνολο από μουσικές νότες σε εντολές κωδικοποίησης κίνησης στο πλέγμα προκειμένου να καθοδηγήσουν ένα ρομπότ στο επιθυμητό τετράγωνο-στόχο.

Το σενάριο βρίσκεται εδώ.

Οδηγίες διδασκαλίας ΤΠΕ για το σχολικό έτος 2023-2024

Τις οδηγίες διδασκαλίας των μαθημάτων όλων των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2023-2024, κοινοποίησε στις διευθύνσεις εκπαίδευσης και στα σχολεία το Υπουργείο Παιδείας. Οι οδηγίες έχουν συνταχθεί από τις αντίστοιχες επιστημονικές μονάδες του ΙΕΠ.

Δείτε εδώ τις οδηγίες για τις ΤΠΕ.

Σχετικά με τον διαγωνισμό Bebras®

Ο διαγωνισμός Bebras® (προφέρεται “Μπέμπρας” και σημαίνει “Κάστορας” στα Λιθουανικά) ξεκίνησε το 2003 ως ιδέα της Καθηγήτριας Valentina Dagiene του University of Vilnius της Λιθουανίας και υλοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2006.
Ο διαγωνισμός “Κάστορας” αποτελεί, σήμερα, μια διεθνή πρωτοβουλία της ομώνυμης κοινότητας (Bebras®), με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής (ή Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών όλων των ηλικιών.
Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών ή φορητών συσκευών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες.

Χριστουγεννιάτικη-αγορά-bebras

Διαγώνισμα τετραμήνου στα Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων

Ένα υπόδειγμα για διαγώνισμα τετραμήνου στο 2ο κεφάλαιο του μαθήματος Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων και Εφαρμογές τους στο Διαδίκτυο της Γ’ τάξης του Τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑ.Λ.