logo_CSEdWeekΑπό 9 έως 15 Δεκεμβρίου 2013 οργανώνεται σε παγκόσμιο επίπεδο η εβδομάδα προώθησης της Πληροφορικής (Επιστήμης Υπολογιστών). Πιο συγκεκριμένα προτείνονται δραστηριότητες που φέρνουν κοντά τους μαθητές με τον προγραμματισμό.

Η απόκτηση γνώσεων και ικανοτήτων όσον αφορά την αλγοριθμική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων από μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θεωρείται πλέον απαραίτητη στη σύγχρονη κοινωνία και η εκμάθηση προγραμματισμού σε αυτές τις ηλικίες προτείνεται σήμερα ως βασική δεξιότητα μετά τη γραφή και την ανάγνωση.

Αλγόριθμο ονομάζουμε τη σαφή και ακριβή περιγραφή μιας σειράς ξεχωριστών οδηγιών-βημάτων, με σκοπό την επίλυση ενός προβλήματος. Ένα πρόγραμμα είναι η αναπαράσταση ενός αλγορίθμου γραμμένη σε γλώσσα κατανοητή για έναν υπολογιστή, δηλαδή αποτελείται από μία σειρά εντολών που δίνονται στον υπολογιστή με σκοπό να εκτελέσει κάποια συγκεκριμένη λειτουργία ή να υπολογίσει κάποιο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Επισκεφθείτε την “Ώρα του Κώδικα”: http://learn.code.org/hoc/1