gerontaki's blog

Just another Blogs.sch.gr site

Φυσικό περιβάλλον και υγεία

Νοέ 201419

O φυσικό περιβάλλον στο οποίο ζούμε, αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για την υγεία μας. Ηδη από την αρχαιότητα, η Ιπποκράτεια Ιατρική είχε επισημάνει το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει το περιβάλλον στην υγεία.

Το πιο διάσημο βιβλίο της Ιπποκράτειας Πραγματείας, το «Περί Ανέμων, Υδάτων και Τόπων» αναφέρεται σε συγκεκριμένες περιβαλλοντικές επιδράσεις, όπως οι νότιοι άνεμοι, και τις επιπτώσεις τους στην υγεία.

Στην εποχή μας έχει υπολογιστεί ότι το φυσικό περιβάλλον ευθύνεται κατά 20% για το αν είμαστε υγιείς ή άρρωστοι. Όσο δηλαδή και τα γονίδιά μας. Ενώ, όμως, στο παρελθόν οι περιβαλλοντικές αλλαγές ήταν αργές και ο άνθρωπος είχε το χρόνο να προσαρμόζεται σε σημαντικό βαθμό σε αυτές, τα τελευταία χρόνια η παγκόσμια εκβιομηχάνιση, η αστικοποίηση και υπερεκμετάλλευση των φυσικών πόρων και πολλά άλλα που συντείνουν στη συνεχή υποβάθμιση του περιβάλλοντος, σε κλιματικές αλλαγές και σε οικολογικές καταστροφές, έχουν αυξήσει δραματικά τις αρνητικές επιπτώσεις που ασκεί το σύγχρονο φυσικό περιβάλλον στην υγεία των ανθρώπων.

Πρακτικές συμβουλές για παιδιά για ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Μαρ 20148

Πρακτικές συμβουλές για παιδιά για ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

1.                  Δεν δίνουμε μέσω Διαδικτύου (πχ μέσα από τις Σελίδες Κοινωνικής Δικτύωσης-Social Networking,) προσωπικά μας στοιχεία όπως η διεύθυνση της κατοικίας μας, τον αριθμό τηλεφώνου μας, το όνομα του σχολείου μας κα

2.                  Εάν κάποιος μας κάνει να αισθανθούμε άβολα στο Διαδίκτυο(πχ μας προσβάλλει, μας στείλει απρεπές  μήνυμα ή μας ζητήσει κάτι που μας φέρνει σε δύσκολη θέση) σταματάμε την συνομιλία αμέσως και το συζητάμε με τους γονείς μας.

3.                  Εγκαθιστούμε προγράμματα προστασίας από ιούς και πρόσθετο λογισμικό ασφαλείας (antivirus software, firewall, anti-spyware software).

4.                  Κατεβάζουμε νόμιμα αρχεία, μουσική και βίντεο (πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών).

5.                  Δεν ανοίγουμε μηνύματα, αρχεία ή συνδέσμους από αγνώστους αποστολείς (spam email). Πολλά από αυτά περιέχουν μολυσμένα αρχεία από ιούς ή διαφημίζουν ακατάλληλο και παράνομα περιεχόμενο ή αποσκοπούν στην εξαπάτηση των χρηστών και την απόκτηση προσωπικών πληροφοριών (Phishing).

Άρθρο για τον εθισμό στο διαδίκτυο και τα διαδικτυακά παιχνίδια

Μαρ 20144

Ο εθισμός στο Internet είναι μια κατάχρηση  της εποχής μας που εκτός από τους εφήβους χτυπάει τώρα και τους ενήλικες. Μπορεί να προκύψει με την πολύωρη ενασχόληση ατόμων σε διαδικτυακές δραστηριότητες όπως είναι τα παιχνίδια, δωμάτια συζητήσεων, ηλεκτρονικός τζόγος και άλλα .Ένα άτομο είναι εθισμένο, όταν χρησιμοποιεί το διαδίκτυο για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από το προτιθέμενο ,όταν αποσύρεται από τον πραγματικό κόσμο και το διαδίκτυο του γίνεται εμμονή, όταν

μειώνεται η λειτουργικότητά  του ,όταν παραμελεί  την προσωπική του υγεία, γευματίζει ανθυγιεινά, σταματά τα αγαπημένα του ενδιαφέροντα, εγκαταλείπει το σχολείο, συγκρούεται έντονα στο σπίτι με τους γονείς του ,έχει μεγάλη ένταση και θυμό που οδηγεί ακόμα και στη βία  και όταν συνεχίζει να χρησιμοποιεί το διαδίκτυο αν και παρουσιάζονται οι παραπάνω δυσλειτουργίες.   (Chakraborty, 2010).

Απέναντι σ’ αυτό το φαινόμενο θα πρέπει γονείς και εκπαιδευτικοί  να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα. Αρχικά θα πρέπει όλοι να ενημερωθούν για το φαινόμενο του εθισμού, να   γίνει σύσταση  στα παιδιά να χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο με μέτρο και  να   προτρέπονται  να ασχοληθούν   με εναλλακτικές δραστηριότητες που περιλαμβάνουν ενασχόληση με ομαδικά αθλήματα, χορωδίες, χορό και άλλες.

ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ

Νοέ 201229

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΝΑΞΟ

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ

Νοέ 201229

ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας θα ασχοληθεί τη φετινή χρονιά με το θέμα:  ” Διατροφικές συνήθειες και υγεία” .Μία από τις δραστηριότητες θα είναι η συμπλήρωση σχετικού ερωτηματολογίου για την ανίχνευση των διατροφικών συνηθειών.

Νοέ 201228

ΠΟΡΤΑΡΑ-ΝΑΞΟΣ

Νοέ 201228

Το μνημείο που κάνει εντύπωση στον επισκέπτη και θεωρείται το «έμβλημα» του νησιού, είναι η Πορτάρα, στο νησάκι του Βάκχου, στην άκρη του λιμανιού. «Πορτάρα» τη λένε από παλιά οι ντόπιοι, για το μεγάλο της μέγεθος. Αυτό το μνημείο που ξέχασε εδώ ο χρόνος, είναι η γιγαντιαία, μαρμάρινη πύλη ναού, αφιερωμένου στον Απόλλωνα. Ο ναός κτίστηκε τον 6ο π.Χ. αιώνα, την εποχή του τύραννου Λύγδαμι, όταν η Νάξος ήταν μεγάλο ναυτικό, εμπορικό και πολιτιστικό κέντρο. Σήμερα το νησάκι που την φιλοξενεί λέγεται «Παλάτια». Οι χριστιανοί έκτισαν εκκλησία πάνω στα ερείπια του αρχαίου ναού, κατά τη συνήθεια της εποχής, ενώ γύρω από την εκκλησία αναπτύχθηκε ένας σημαντικός οικισμός. Την περίοδο της ενετοκρατίας πολλά κομμάτια του ναού χρησιμοποιήθηκαν για το κτίσιμο του Κάστρου.

Εδώ, σύμφωνα με την παράδοση, κάτω από τα «Παλάτια», ο Θησέας εγκατέλειψε την Αριάδνη και από εδώ την απήγαγε ο Διόνυσος με την ακολουθία του. Στον χώρο αυτό σύμφωνα με την παράδοση γιορτάστηκαν τα πρώτα «Διονύσια». Ο μύθος της αρπαγής της Αριάδνης από τον Διόνυσο στην ακρογιαλιά των «Παλατιών» ενέπνευσε μουσικούς, γλύπτες και ζωγράφους που με τα έργα τους, έκαναν γνωστή τη Νάξο σε όλο τον κόσμο.
      Η θέα ενός ηλιοβασιλέματος από την Πορτάρα αποτελεί ανεπανάληπτη εμπειρία!

Hello world!

Νοέ 201220

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.