Θέμα Πρακτικής στο MOODLE

Aa

Το θέμα της πρακτικής μου για το MOODLE έχει σχέση με το Pre-unit του Magic Book 2 που διδάσκεται  στην Γ’ τάξη των πρώτων ΕΑΕΠ σχολείων. Είναι η πρώτη επαφή των μαθητών με όλα τα γράμματα της Αγγλικής γλώσσας συγκεντρωμένα και μάλιστα παρουσιασμένα μέσα σε μικρά κειμενάκια-τραγούδια (π.χ κάτι σαν αυτό The A Song ) τα οποία οι μαθητές μαθαίνουν να διαβάζουν. Επίσης, μέσα από αυτό το εισαγωγικό κεφάλαιο του βιβλίου, οι μαθητές καλούνται για πρώτη φορά να γράψουν λέξεις και να τις μάθουν και ορθογραφία.

Έχοντας όλα αυτά υπόψη μου, σκέφτηκα ότι το  περιβάλλον του MOODLE  ίσως κάνει την εισαγωγή των μικρών μου μαθητών στην γραφή και την ανάγνωση πιο διασκεδαστική και τους δώσει ένα παραπάνω ερέθισμα και κίνητρο για μάθηση. Μακάρι…

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέμα Πρακτικής στο MOODLE

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!