Κινούμενο Νηπιαγωγείο

Πάρε βαλιτσάκι και ξεκινάμε!

Εδώ που έφτασες, λίγο δεν είναι…

Ιαν 202226

Σε εσένα που κατάφερες και ξέθαψες αυτό το blog, καλώς ήρθες! Δεν έχω πολλά πράγματα ακόμα να σου περιγράψω, γιατί κι εμένα όλες μου οι ιδέες για το νέο αυτό ξεκίνημα είναι μια χιονοθύελλα μέσα στο μυαλό μου. Όμως, να ξέρεις πως θα προσπαθήσω να εμπλουτίσω αυτό το “τετράδιο” με ενδιαφέροντα και χρήσιμα πράγματα για εσένα που είσαι παιδί, για εσένα που είσαι γονιός, για εσένα που είσαι νηπιαγωγός και για εσένα που δουλεύεις με παιδιά.

“Κινούμενο Νηπιαγωγείο” το όνομα του blog γιατί πέρυσι – μετά από χρόνια εργασίας στην ιδιωτική εκπαίδευση – ξεκίνησε το ταξίδι μου ως αναπληρώτρια νηπιαγωγός και θέλω αυτό το νηπιαγωγείο να το παίρνω παντού μαζί μου, σε όποιο σχολείο και αν βρεθώ. Κινούμενο, όμως, και γιατί οι συνθήκες πια το επιβάλλουν για να βρισκόμαστε ταυτόχρονα σε μια πραγματική τάξη, αλλά και σε μια εικονική, πίσω από οθόνες – που όσο και αν δεν τις προτιμούμε – μας δίνουν εφόδια για να ανταλλάσσουμε ιδέες και να γεφυρώνουμε τα μονοπάτια μας.

Η φωτογραφία του προφίλ μου δεν είναι τυχαία, αφού όπως θα παρατήρησες απεικονίζει μια καστανομάλλα αγκαλιά με έναν κατάμαυρο γάτο. Είμαι, λοιπόν, η Αφροδίτη και έχω την ευτυχία να έχω κάθε μέρα στο ζεστό μου σπίτι τη συντροφιά του Μπάγκι (ναι για σένα που το υποψιάστηκες, είναι από τον χαρακτήρα του Μπαγκίρα, τον μαύρο πάνθηρα στην ιστορία του Μόγλι), του δικού μου μαύρου πάνθηρα.

Δεν θα σε κουράσω άλλο με την πολυλογία μου, θα γνωριστούμε με τον καιρό και ας ελπίσουμε το βαλιτσάκι του κινούμενου νηπιαγωγείου να γεμίσει με όλες τις αποχρώσεις, τις εμπειρίες και τα αρώματα του κόσμου.

από κάτω από: Τα νέα μας! | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εδώ που έφτασες, λίγο δεν είναι…