Πρόγραμμα Γλωσσικής Ενίσχυσης στο Γυμνάσιο Μελεσών

13 Ιανουάριος 2014

Το Γυμνάσιο Μελεσών υιοθέτησε το πρόγραμμα γλωσσικής ενίσχυσης για τη φετινή σχολική χρονιά 2013-2014, στην προσπάθεια να βελτίωσουμε την ανάγνωση, την ορθογραφία και την καλλιγραφία των μαθητών του σχολείου μας. Ονομάσαμε το τετράδιο μας “Γλώσσα είναι και κερδίζει” και τρεις φορές την εβδομάδα οι μαθητές μας αντιγράφουν σύντομα κειμένα, επιλεγμένα από τα σχολικά τους εγχειρίδια, μαθαίνουν την ορθογραφία δύσκολων λέξεων και καλλιεργούνται στην ανάγνωσή ενώ ανά τακτά διαστήματα, συμπληρώνουν φύλλα αυτοαξιολόγησης της πρόοδου τους.

Στόχος μας είναι να καταλήξουμε σε ένα διαγωνισμό ορθογραφίας σε επίπεδο τμημάτων και τάξεων και γιατί όχι διασχολικό, με όμορα σχολεία της περιοχής μας.

Παρακάτω θα βρείτε ένα χρήσιμο ορθογραφικό οδηγό για τη μελέτη κανόνων ορθογραφίας.

ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ

Το προγράμμα υλοποιείται από τις φιλολόγους του σχολείου μας, Χατζηδάκη Ευαγγελία, Δασκαλάκη Κατερίνα, Φατσή Αθανασία και Καραγιαννίδου Ισμήνη.

Εμπρος μαθητές μας!! καλές ορθογραφικές αναζητήσεις!!

Καλημέρα κόσμε!

13 Ιανουάριος 2014

Καλωσορίσατε στο blog μου!!

Νέες εμπειρίες και νέες διαδικτυακές μαθησιακές περιπέτειες για όλους τους μαθητές μου και όχι μόνο!

Σύνδεσμοι

Διαχείριση