Της Αντιγόνης το blog

Δεκ 20122

Η μελέτη στο σπίτι

Νοέ 201227

Ένα μεγάλο άγχος των γονιών είναι η μελέτη του παιδιού τους στο σπίτι μετά το σχολείο.Η διάρκειά της είναι κάτι που τους απασχολεί,καθώς  και η δυνατότητά τους να τα βοηθήσουν επαρκώς.

• το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει τα παιδιά να μελετούν με την τηλεόραση ανοιχτή,αλλά
  • με μουσική απαλή και με σιγανή ένταση,
  • σε ένα ήρεμο χώρο στο σπίτι,όπου όλα τα σχολικά τους είδη θα είναι τοποθετημένα και θα μπορούν να αφοσιωθούν.
  • αν συγκεντρωθούν,θα τελειώσουν όλες τις εργασίες τους,
  • θα μπορέσουν να ασχοληθούν και με άλλες δραστηριότητες,πχ. κάποιο άθλημα,ξένες γλώσσες,παιχνίδι.
  • αν χρειαστούν βοήθεια στα μαθήματα,μπορούν να απευθυνθούν στους γονείς τους,ή σε κάποιο φίλο ή συγγενή για περισσότερες επεξηγήσεις

Hello world!

Νοέ 201221

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Κάτι καινούριο για μένα,ελπίζω και στο διαφορετικό για σας!