Το σχολείο του Μέλλοντος

Συγγραφέας: ΜΠΑΤΣΙΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 18-12-2016

Αναμφισβήτητα το σχολείο σήμερα δAF865B0DACCE335F9BA6D0BDEA5E1EF9ιανύει μια αναγνωριστική περίοδο στη νέα σύγχρονη εποχή της πληροφορίας και της τεχνολογίας. Είναι στο σημείο που προσπαθεί να γεφυρώσει το χάσμα που έχει δημιουργηθεί ανάμεσα στο σχολείο των προηγούμενων δεκαετιών της τιμωρίας, της μαθητικής ποδιάς, της αποστήθισης και της δασκαλοκεντρικής μαθητικής διαδικασίας και στο νέο σύγχρονο σχολείο της δημιουργίας, των πληροφοριών, της τεχνολογίας και της συνεργασίας.

Μαθησιακές Δυσκολίες: Μύθοι & Αλήθειες

Συγγραφέας: ΔΡΟΜΠΑΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ | Κατηγορία Ειδική αγωγή | , στις 02-12-2016

httpblogsschgrepapadi-2-638Τα τελευταία χρόνια, οι μαθησιακές δυσκολίες απασχολούν ολοένα και μεγαλύτερο ποσοστό μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών. Πριν αναφερθούμε λοιπόν στους μύθους που επικρατούν γύρω από το φαινόμενο των μαθησιακών δυσκολιών, πρέπει να εστιάσουμε πρώτα στο τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε «μαθησιακές δυσκολίες».

Χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια

Συγγραφέας: ΔΡΟΜΠΑΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ | Κατηγορία Ποικίλης ύλης | , στις 01-12-2016

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και όλο και περισσότεροι επιλέγουν να δημιουργήσουν τα δικά τους πρωτότυπα στολίδια που θα διακοσμήσουν το δέντρο ή τον χώρο τους. Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε κάποιες πολύ ωραίες, εύκολες και οικονομικές ιδέες!

Η Μαγεία της Ανάγνωσης

Συγγραφέας: ΔΡΟΜΠΑΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ | Κατηγορία Γενικά | , στις 28-11-2016

Η ταινία που ακολουθεί έχει τίτλο «Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κυρίου Μόρις Λέσμορ» (The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore) και έχει κερδίσει το Όσκαρ Μικρού Μήκους Animation το 2012. Σε αυτά τα 15 λεπτά βλέπουμε τον κύριο Μόρις να μπαίνει ξαφνικά σε έναν φανταστικό κόσμο όπου τα βιβλία έχουν ζωντανέψει. Όπως επισημαίνουν και οι δημιουργοί της ταινίας, πρόκειται για “την ιστορία των ανθρώπων που αφοσιώνουν τις ζωές του στα βιβλία και τα βιβλία τους το ανταποδίδουν”.

Αμοργός: Το νησί του απέραντου γαλάζιου

Συγγραφέας: ΔΡΟΜΠΑΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ | Κατηγορία Ποικίλης ύλης | , στις 27-11-2016

Μοναστήρι Παναγίας Χοζοβιώτισσας

Η Αμοργός είναι το ανατολικότερο νησί των Κυκλάδων και βρίσκεται ανάμεσα στη Νάξο, τις Μικρές Κυκλάδες και την Αστυπάλαια, αποτελώντας έτσι «γέφυρα» επικοινωνίας ανάμεσα στις Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα. Το όνομά της το πήρε από το φυτό αμοργίς, ένα είδος λιναριού από το οποίο φτιάχνονταν οι «άλικοι αμοργίδες», χιτώνες της Αμοργού.

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ…

Συγγραφέας: ΔΡΟΜΠΑΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ | Κατηγορία Γενικά | , στις 22-11-2016

Το ποίημα που ακολουθεί είναι της Χιλιανής ποιήτριας Gabriela Mistral η οποία υπήρξε επίσης εκπαιδευτικός, συγγραφέας και διπλωμάτης. Κέρδισε το Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1945, καθώς επίσης τιμήθηκε το 1951 με το Εθνικό Βραβείο Λογοτεχνίας της Χιλής.