moodlewordle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Πρώτες Βοήθειες -η γνώση που σώζει ζωές-

Πρώτη Βοήθεια είναι η άμεση και προσωρινή φροντίδα που παρέχεται στο θύμα ενός ατυχήματος ή σε κάποιον που αρρώστησε ξαφνικά, μέχρι την μεταφορά του στο Νοσοκομείο.

Σκοπός της παροχής των Πρώτων Βοηθειών μας είναι η διατήρηση της ζωής, η πρόληψη της επιδείνωσης της κατάστασης, η ανακούφιση από τον πόνο και η βοήθεια για ανάνηψη.

Πολύ σπουδαίο ρόλο στην παροχή Πρώτων Βοηθειών παίζει η αντιμετώπιση κάθε κατάστασης με ψυχραιμία.

Οι εκπαιδευτικοί βρισκόμαστε πολύ συχνά αντιμέτωποι με διάφορες καταστάσεις που χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης. Πόσοι από εμάς δεν έχουν κληθεί να αντιμετωπίσουν λιποθυμίες, κρίσεις πανικού, εκδορές από χτυπήματα στο προαύλιο του σχολείου, ρινορραγίες, κατάγματα;

Το ερώτημα είναι πόσοι από εμάς είμαστε σε θέση να τα αντιμετωπίσουμε….. Κι αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο με εκπαίδευση πάνω στον συγκεκριμένο τομέα. Ερχόμαστε λοιπόν στο φλέγον ζήτημα: πως μπορεί να εκπαιδευτεί ένας εκπαιδευτικός στις Πρώτες Βοήθειες; Τι υποστηρικτικές δομές υπάρχουν; Δυστυχώς το συμπέρασμα είναι…. μηδαμινές!!!!

Πριν αρκετά χρόνια υπήρχε το Τμήμα Αγωγής Υγείας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, στο οποίο μπορούσε κάθε εκπαιδευτικός να αποτανθεί και να οργανώσει “πακέτο” εκπαίδευσης σε όλα το φάσμα της παροχής Πρώτων Βοηθειών. Αυτό είχα κάνει κι εγώ με ομάδες μαθητών του σχολείου μου. Ήταν πραγματικά καταπληκτική εμπειρία, τόσο για τα παιδιά, όσο και για τον εκπαιδευτικό. Είναι πραγματικό πολύ σημαντικό να ξέρεις τι να κάνεις σε μια δύσκολη στιγμή και να μην τρομοκρατηθείς και τα χάσεις.                     Αξιομνημόνευτο είναι επίσης ότι, ακόμα και τώρα συναντώ παλιούς μαθητές που μου διηγούνται πόσες φορές χρειάστηκε να ανατρέξουν στην εκπαίδευση τους στις Πρώτες Βοήθειες για να βοηθήσουν κάποιον.

Ερχόμαστε λοιπόν τώρα στο κεφάλαιο της εκπαίδευσης των εκπαιδευτικών….. Υπάρχουν υποστηρικτικές δομές σ’ αυτό τον τομέα; Εγώ θα απαντήσω αρνητικά.             Γίνονται βέβαια κάποιες προσπάθειες -εδώ θα ήταν παράλειψη εάν δεν αναφερόμουν στην πρωτοβουλία της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας της Δ’ Δ/νσης κας Δρακοπούλου να οργανώσει δύο έως τώρα ημερίδες για τις Πρώτες Βοήθειες- αλλά αυτό δεν αρκεί.          Είναι πολύ σημαντικό να υπάρξει ολοκληρωμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης στις Πρώτες Βοήθειες με χορήγηση Πιστοποίησης ικανότητας.  Και η πιστοποίηση σημαίνει παρακολούθηση πλήρους εκπαίδευσης, σε όλο το φάσμα της παροχής Πρώτων Βοηθειών, από την περίδεση τραύματος, μέχρι την ανάνηψη. Έτσι και εσύ ο ίδιος νιώθεις σίγουρος για το τι κάνεις, αλλά και στους άλλους αποδεικνύεις  ότι μπορούν να σε εμπιστευτούν.  Θυμάμαι χαρακτηριστικά την εκπαιδεύτρια / νοσηλεύτρια του Ε.Ε.Σ. κα Αμαλία Λεντζή που μας έκανε τα μαθήματα στο σχολείο, να μας προτρέπει όταν βρεθούμε σε κρίσιμη κατάσταση να φωνάξουμε δυνατά ότι έχουμε εκπαιδευτεί στις Πρώτες Βοήθειες ώστε να αναγκάσουμε όλους τους παρευρισκόμενους να παραμερίσουν και να μας εμπιστευτούν να εφαρμόσουμε απερίσπαστοι αυτά που είχαμε μάθει.

Αυτή τη στιγμή εάν κάποιος ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει τέτοια μαθήματα και να ολοκληρώσει την εκπαίδευση λαμβάνοντας και Πιστοποίηση, μπορεί να το κάνει μόνο με αμοιβή. Έτσι, από την έρευνα αγοράς που έκανα, με 50 ευρώ μπορεί οποιοσδήποτε πολίτης να συμμετάσχει στα προγράμματα του Τομέα Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ε.Ε.Σ. Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδας τους εδώ , καθώς επίσης και συγκεκριμένες πληροφορίες για τα προγράμματα που πραγματοποιούνται εδώ.

Ένα βίντεο που καταγράφει δραστηριότητα του παραπάνω Τομέα σε σχολείο μπορείτε να παρακολουθήσετε από εδώ

Ας παρακολουθήσουμε τώρα κάποιες καταγραφές που αφορούν σε αντιμετώπιση καταστάσεων με την παροχή Πρώτων Βοηθειών

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρώτες Βοήθειες -η γνώση που σώζει ζωές-

Καλημέρα κόσμε!