Ειδική γλωσσική διαταραχή

Η ειδική γλωσσική διαταραχή παρουσιάζει τα εξής βασικά χαρακτηριστικά:

• Δυσκολίες τόσο στην αντίληψη όσο και στην έκφραση του προφορικού λόγου
  • Δυσκολία αποκωδικοποίησης προφορικού λόγου (δυσκολία επεξεργασίας οπτικών και ακουστικών ερεθισμάτων – ακολουθία εντολών)
  • Δυσκολία κωδικοποίησης προφορικού λόγου (δυσκολία δόμησης προφορικού λόγου)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ειδική γλωσσική διαταραχή

Γενικά χαρακτηριστικά του λόγου των παιδιών με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος

• Διαταραχή της κοινωνικής αλληλεπίδρασης
  • Διαταραχή της επικοινωνίας – λεκτικής και μη λεκτικής
  • Δυσκολία στην κυριολεκτική κατανόηση και χρήση της γλώσσας
  • Δυσκολία στη γενίκευση εννοιών
  • Δυσκολίες στη μεταφορά της νέας γνώσης σε κοινωνικές καταστάσεις
  • Δυσκολίες στη σημασιολογία
  • Διαταραχή στη κατανόηση απλών και σύνθετων εντολών
  • Οι γραμματικές δομές είναι συχνά ανώριμες και με στερεοτυπική και επαναλαμβανόμενη χρήση της γλώσσας
  • Δυσκολίες αντίληψης και επεξεργασίας μεταφορικών μηνυμάτων
  • Ανωμαλίες στη προσωδία, στο ρυθμό, στο ύψος, στην ένταση, τη συχνότητα της φωνής

Χαρακτηριστικό του αυτισμού αποτελούν οι δυσκολίες επικοινωνίας παρά οι δυσκολίες ομιλίας και λόγου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γενικά χαρακτηριστικά του λόγου των παιδιών με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος

Ο ρόλος του λογοπεδικού / λογοθεραπευτή

Ο λογοπεδικός /  λογοθεραπευτής ασχολείται με την εξέλιξη του παιδιού όσον αφορά στο λόγο του, αλλά και τις γενικότερες επικοινωνιακές του ικανότητες. Πιο συγκεκριμένα ασχολείται με τους παρακάτω τομείς: τις επικοινωνιακές ικανότητες του παιδιού, τον αντιληπτικό του λόγο, τον εκφραστικό του λόγο, τις αρθρωτικές του ικανότητες, τη ροή της ομιλίας του και τέλος την ποιότητα της φωνής του.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο ρόλος του λογοπεδικού / λογοθεραπευτή

Καλημέρα κόσμε!