7.6

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Η Αφύπνιση στη διαφορετικότητα των γλωσσών και των πολιτισμών (Eveil aux langues) είναι μια καινοτόμος παιδαγωγική προσέγγιση στην διδασκαλία/εκμάθηση των ξένων γλωσσών που οδήγησε από το 1998 έως και το 2003 στην υλοποίηση δύο προγραμμάτων καινοτομίας και έρευνας που χρηματοδοτήθηκαν από το Συμβούλιο της Ευρώπης και στα οποία συμμετείχαν αρκετές ευρωπαϊκές χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Συντονιστής των δύο προγραμμάτων, Evlang και Janua Lingurarum, ήταν ο Pr Michel Candelier (Université Le Mans-France).

Στόχος του προγράμματος της αφύπνισης στην διαφορετικότητα των γλωσσών και των πολιτισμών είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών και η ανάπτυξη της περιέργειας γύρω από την γλωσσική και πολιτισμική πολλαπλότητα και διαφορετικότητα, μέσα από μία πληθώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που περιλαμβάνουν μεγάλο αριθμό διαφορετικών γλωσσών. Είναι σημαντικό να διευκρινίσουμε ότι κατά την υλοποίηση των δραστηριοτήτων δεν επιδιώκεται η εκμάθηση μίας ή περισσότερων ξένων γλωσσών, αλλά κυρίως η ευαισθητοποίηση των μαθητών στην γλωσσική και πολιτισμική διαφορετικότητα.

langues[1]

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αφύπνιση στην διαφορετικότητα των γλωσσών και των πολιτισμών (Eveil aux langues)