Μαρ 07 2018

Χρήση της πλατφόρμας Edmodo στην εκπαιδευτική διαδικασία

Συντάκτης: κάτω από Εκπαίδευση και με ετικέτα:

ed01

Ένας συνδυασμός εργαλείων Web 2.0 τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ενίσχυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι ο ιστότοπος διαμοίρασης video youtube σε συνδυασμό με την πλατφόρμα επικοινωνίας, συνεργασίας και καθοδήγησης edmodo, η οποία έχει σχεδιαστεί για την υποβοήθηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας ενσωματώνοντας ένα πλήθος web 2.0 social χαρακτηριστικών γνωστών από το ευρέως γνωστό facebook.

Ο καθηγητής μπορεί να σχεδιάσει στο Edmodo το μάθημα χρησιμοποιώντας οποιονδήποτε διαδικτυακό πόρο (όπως ένα video του youtube π.χ.) και οι μαθητές / εκπαιδευόμενοι, χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα να μελετήσουν το υλικό και να προχωρήσουν στη διεκπεραίωση της εργασίας τους με ασύγχρονο τρόπο, μεταφορτώνοντάς τη στον ειδικό χώρο μεταφόρτωσης εργασιών της πλατφόρμας.
Στην παρακάτω εικόνα παρουσιάζεται ένα απλό παράδειγμα, στο οποίο ο καθηγητής χρησιμοποιεί την πλατφόρμα για να «ανεβάσει» ένα video από το youtube στους εκπαιδευόμενους του τμήματος ΣΔΕ-Α1 (εικόνα 1), δίνοντας του τη δυνατότητα να συντάξουν την εργασία τους (την εκφώνηση της οποίας μπορεί επίσης να την επισυνάψει ως έγγραφο) και να τη μεταφορτώσουν στον χώρο μεταφόρτωσης εργασιών (εικόνα 2).

Εικόνα 1

Εικόνα 2

Ενδεικτικό Φύλλο Εργασίας

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χρήση της πλατφόρμας Edmodo στην εκπαιδευτική διαδικασία

Δεκ 13 2012

Ιστοδιαλέξεις για εκπαιδευτικούς ΠΕ19-20

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Οι ιστοδιαλέξεις (webinars) ΠΕ19-20 οργανώνονται από το Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Αιτωλοακαρνανίας Δρ. Σπυρίδωνα Παπαδάκη και απευθύνονται κύρια στους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν τα μαθήματα της Πληροφορικής και των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε στελέχη εκπαίδευσης αλλά και σε οποιοδήποτε συνάδελφο άλλης ειδικότητας που θα ενδιαφέρει κάποιο από τα θέματα τους.

Για περισσότερες πληροφορίες: blogs.sch.gr/webinarspe1920/

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοδιαλέξεις για εκπαιδευτικούς ΠΕ19-20

Δεκ 13 2012

Education to Employment

Ενδιαφέρον report σχετικά με το πως μπορεί να διαμορφωθεί το πλαίσιο μέσα από το οποίο η εκπαιδευτική διαδικασία να οδηγεί με ασφάλεια στην αγορά εργασίας.

Education to Employment

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Education to Employment

Ιούν 05 2012

Ανοιχτή βιβλιοθήκη στο Διαδίκτυο

Συντάκτης: κάτω από Βιβλίο,Γενικά

Διαβάστε “ελεύθερα” ελληνική λογοτεχνία στο διαδίκτυο.
Ανοιχτή βιβλιοθήκη

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Μάι 28 2012

Εκπαιδευτικά συστήματα στην Ευρώπη

Στον ιστότοπο “Eurydice Network” υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με τα εκπαιδευτικά συστήματαν χωρών της ΕΕ.

Ο ιστότοπος αυτός παρέχει πληροφορίες σχετικά με και ανάλυση στα εκπαιδευτικά συστήματα και τις πολιτικές που ακολουθούνται στην Ευρώπη.

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια