ΑΝΤΡΕΑΣ Ο ΠΡΩΤΟΚΛΗΤΟΣ

Ο Αντρέας και ο αδερφός του Πέτρος, γιοι του ΙΩΝΑ, ήταν ψαράδες.

Ο Χριστός κάλεσε το Αντρέα να γίνει από ψαράς ψαριών ψαράς ανθρώπων.

Επειδή ήταν ο πρώτος που κάλεσε ο Χριστός ονομάζεται ΠΡΩΤΟΚΛΗΤΟΣ.

Είναι ο τοπικός άγιος της πόλης Πάτρα.

Η μνήμη του γιορτάζεται στις 30 Νοεμβρίου.

ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΕΠΕΣΑΝ

Μετά από πέντε μήνες ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα επιμόρφωσης Β’ Επιπέδου.

Η επιμορφώτρια  ήταν μαζί μας  καταπληκτική, υπομονετική  και  μας μετέδωσε τις γνώσεις της σχετικά με τη διδασκαλία των ΤΠΕ στην εκπαίδευση , τόσο στο  θεωρητικό όσο και στο πρακτικό μέρος, με άριστο τρόπο.

Η εμπειρία μοναδική ,διότι ήρθαμε σε επαφή με άλλους επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς και συνεργαστήκαμε με άψογο τρόπο καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Ένα Μεγάλο ευχαριστώ στην Επιμορφώτρια Γεωργία Παλαπέλα.

Ευχαριστούμε επιπλέον και την Αγαπητή Αριστέα τεχνικό  υποστήριξης του προγράμματος.

Merci beaucoup pour tous.

Εύχομαι σε όλους τους συναδέλφους  ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ

«Επιμόρφωση Β΄ Επιπέδου – Τι περίπου θα μάθουμε …»

Οι ραγδαίες τεχνολογικές εξελίξεις στον τομέα των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) μεταβάλλουν τον κόσμο από κάθε άποψη. Το σχολείο δεν είναι δυνατόν να μείνει έξω ή να είναι μακριά από αυτή τη διαδικασία. Οι συνθήκες μάθησης στο σύγχρονο σχολείο, οι γνώσεις, δεξιότητες και στάσεις που αναμένεται να αποκτήσουν οι μαθητές πρέπει να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της κοινωνίας, όπως αυτές διαμορφώνονται στο παραπάνω σκηνικό.

Είναι επομένως αναγκαίος ο εκσυγχρονισμός και η βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης, και σε συνάρτηση με την αξιοποίηση των ΤΠΕ.

Οι ΤΠΕ μπορούν να παίξουν ένα σπουδαίο ρόλο στο «Νέο Σχολείο», το οποίο τοποθετεί το μαθητή στο επίκεντρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με την ενεργητική του συμμετοχή στις δραστηριότητες μάθησης και με εξατομίκευση της διδασκαλίας, βελτιώνει την παρεχόμενη εκπαίδευση, προωθεί τη δια βίου μάθηση και ενισχύει την καινοτομία και τη δημιουργικότητα..

Ο σημαντικότερος παράγοντας για την επιτυχία των στόχων που θέτει το «Νέο σχολείο» είναι ο ίδιος ο εκπαιδευτικός, ο οποίος πρέπει να διαθέτει τα απαραίτητα εφόδια που θα του επιτρέψουν να λειτουργήσει στη νέα πραγματικότητα και να αξιοποιήσει τα νέα δεδομένα και τις ΤΠΕ για την καλύτερη επίτευξη των μαθησιακών και παιδαγωγικών στόχων.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΠΕ

Την εβδομάδα 16 – 18 Δεκεμβρίου 2014 άρχισαν τα μαθήματα των προγραμμάτων επιμόρφωσης Β΄ Επιπέδου της 5ης επιμορφωτικής περιόδου, που υλοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση και Εφαρμογή των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη».

Επισημαίνουμε ότι η παρούσα επιμόρφωση συμπληρώνεται με την εφαρμογή γνώσεων και δεξιοτήτων μέσα στη σχολική τάξη από τους επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς, ως οργανικό κομμάτι της επιμορφωτικής διαδικασίας, με την υποστήριξη και καθοδήγηση των επιμορφωτών και των υποστηρικτικών δομών της Πράξης.