ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ ΑΡΕΤΗ

Οικονομολόγος – Γενικό Λύκειο Αιγινίου

Βρείτε με στο Blogger!

Μάι 202316

Επισκεφτείτε το Areti’s Blog!

Blogging For Dummies

“Blogging For Dummies” από Frank Gruber διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βρείτε με στο Blogger!

Θέματα Πανελλαδικών από το 2ο Κεφάλαιο

Μάι 20204

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε συγκεντρωμένα θέματα πανελλαδικών εξετάσεων προηγούμενων ετών από το 2ο Κεφάλαιο.

Θέματα Πανελλαδικών από το 2ο Κεφάλαιο

από κάτω από: Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέματα Πανελλαδικών από το 2ο Κεφάλαιο

Δημιουργική Εργασία – Πολιτική Παιδεία

Απρ 202010

Βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο το φύλλο εργασίας για τη δημιουργική εργασία του μαθήματος.

Φύλλο εργασίας – Κοινωνικοποίηση-Πολιτικοποίηση

Καλό Πάσχα!!!

από κάτω από: Εργασίες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργική Εργασία – Πολιτική Παιδεία

Δημιουργική Εργασία – Β.Α.Κ.Ε.

Φύλλο εργασίας – Κεφάλαιο 3

Καλό Πάσχα!!!

από κάτω από: Εργασίες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργική Εργασία – Β.Α.Κ.Ε.

Δημιουργική Εργασία Πολίτης και Δημοκρατία

Απρ 202010

Βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους το φύλλο εργασίας και τη συμπληρωματική δραστηριότητα “Η δύναμη της συμμετοχής: Πολίτης και Δημοκρατία” της 1ης Θ.Ε. του βιβλίου σας.

Δημιουργική Εργασία – Πολίτης και Δημοκρατία

Η δύναμη της συμμετοχής: πολίτης και δημοκρατία

Καλό Πάσχα!!!

από κάτω από: Εργασίες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργική Εργασία Πολίτης και Δημοκρατία

Θέματα Πανελλαδικών από το 1ο Κεφάλαιο

Απρ 20209

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε συγκεντρωμένα θέματα πανελλαδικών εξετάσεων προηγούμενων ετών από το 1ο Κεφάλαιο.

Θέματα Πανελλαδικών από το 1ο Κεφάλαιο

από κάτω από: Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέματα Πανελλαδικών από το 1ο Κεφάλαιο

Καμπύλη Παραγωγικών Δυνατοτήτων

Μαρ 202031

Τι είναι η Καμπύλη Παραγωγικών Δυνατοτήτων;

Γιατί είναι κοίλη;

Πώς μας δείχνει ότι οι πόροι είναι περιορισμένοι;

Τι είναι το κόστος ευκαιρίας;

Γιατί πρέπει να θυσιάσω κάτι για να αυξήσω την παραγωγή ενός αγαθού;

Αγγλικά ξέρετε, δείτε στο βίντεο τις απαντήσεις!

από κάτω από: Βίντεο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καμπύλη Παραγωγικών Δυνατοτήτων

Ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης

Φεβ 201812

Σύμφωνα με το νόμο της φθίνουσας απόδοσης, στη βραχυχρόνια περίοδο παραγωγής, δηλαδή στην περίοδο που υπάρχει ένας τουλάχιστον σταθερός παραγωγικός συντελεστής, υπάρχει ένα σημείο μέχρι το οποίο η διαδοχική προσθήκη ίσων μονάδων του μεταβλητού συντελεστή δίνει συνεχώς μεγαλύτερες αυξήσεις στο συνολικό προϊόν. Πέρα από το σημείο αυτό κάθε διαδοχική ίση αύξηση του μεταβλητού συντελεστή θα δίνει όλο και μικρότερες αυξήσεις στο συνολικό προϊόν, δηλαδή, το οριακό προϊόν του μεταβλητού συντελεστή αρχικά αυξάνεται και μετά μειώνεται.

Δείτε διαγραμματικά τη μείωση του λόγου ΔQ/ΔL αλλά και την πορεία των καμπυλών TP και MP λόγω του Ν.Φ.Α., στο GeoGebra – Economics:

Ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης

Οι καμπύλες συνολικού και οριακού κόστους

από κάτω από: Εφαρμογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης

Οι καμπύλες του συνολικού, μέσου και οριακού προϊόντος

Φεβ 201812

Παρατηρείστε την πορεία των καμπυλών του συνολικού, μέσου και οριακού προϊόντος στις εφαρμογές της ιστοσελίδας GeoGebra – Economics, των Άγγελου και Αριστείδη Νότη.

Η καμπύλη του συνολικού προϊόντος (TP)

Η σχέση των καμπυλών του μέσου και του οριακού προϊόντος (AP – MP)

από κάτω από: Εφαρμογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι καμπύλες του συνολικού, μέσου και οριακού προϊόντος

Συνολική Δαπάνη των καταναλωτών

Φεβ 201812

Πώς η ελαστικότητα της ζήτησης επηρεάζει τη συνολική δαπάνη των καταναλωτών;

Πώς διαμορφώνεται η συνολική δαπάνη των καταναλωτών, όταν η καμπύλη ζήτησης είναι ισοσκελής υπερβολή;

Δείτε τις απαντήσεις στους παρακάτω συνδέσμους, στο GeoGebra – Economics.

Ελαστικότητα ζήτησης και συνολική δαπάνη

Ισοσκελής υπερβολή και συνολική δαπάνη

από κάτω από: Εφαρμογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνολική Δαπάνη των καταναλωτών
« Παλιότερα άρθρα