WEB 1.0

hqdefault

Web 1.0 υπηρεσίες είναι υπηρεσίες περιεχομένου προβολή παρουσίασης προσανατολισμό που βασίζονται στις τεχνολογίες που υποστηρίζουν στατικές ιστοσελίδες (κυρίως σκληρό κωδικοποιημένες σελίδες HTML) χωρίς πολλή αλληλεπίδραση, που χρησιμοποιούνται για την εμφάνιση πληροφοριών. Τυπικά παραδείγματα ήταν απλά ιστοσελίδες ή υπηρεσίες καταλόγου, όπως Altavista, Yahoo, ή το Netscape, καθώς και των βασικών υποστηρικτικών εργαλείων, όπως τα εργαλεία ανάπτυξης Ιστού.

Web 1.0 περιγράφει προσφοράς προσανατολισμένη πληροφορίες-, Επικοινωνίας και συναλλαγής διεργασίες εντός της Net Economy. Λόγω αυτών των διαδικασιών, ο προμηθευτής και η παροχή, μέσω βάσεων δεδομένων αντικείμενο με προσανατολισμό αποτελεί το σημείο εκκίνησης για σχετικές eOffer, eSales, και οι διαδικασίες eTrading κυρίως πραγματοποιείται με τη βοήθεια των ηλεκτρονικών δημόσιων συμβάσεων, E-Shop, και πλατφόρμες E-Marketplace.

Web 1.0 ήταν η πρώτη γενιά του παγκόσμιου ιστού, που αναφέρεται επίσης ως το μόνο για ανάγνωση ιστοσελίδων. Web 1.0 ξεκίνησε ως πληροφορία θέση για τις επιχειρήσεις να μεταδίδουν τις πληροφορίες τους και να επιτρέπεται μόνο στους χρήστες να αναζητήσουν πληροφορίες και να το διαβάσετε.

Οι μαθήτες: Άρρα Αριέλντα,Ίντριζι Χριστίνα,Ιάχια Άννα,Καραδήμα Μαρία

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο WEB 1.0

Σημασιολογικος Ιστος

Ο Σημασιολογικός Ιστός είναι μια επέκταση του σημερινού Ιστού, που θα φέρει δομή στο ουσιαστικό περιεχόμενο των ιστοσελίδων. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι η δημοσιευμένη πληροφορία θα περιέχει μετα-δεδομένα, τα οποία θα είναι κοινά για όλους, θα μπορούν να «κατανοούνται» και από μηχανές, οι οποίες θα βοηθήσουν στην καλύτερη συλλογή και επεξεργασία τους.

Ο Σημασιολογικός Ιστός βασίζεται σε τεχνολογίες που ήδη υπάρχουν αλλά και σε νέες τεχνολογίες, οι οποίες αναπτύσσονται με την βοήθεια της κοινότητας. Δεδομένου ότι ο νέος Ιστός σκοπεύει να είναι μια μεγάλη βάση όπου δεδομένα από διαφορετικά πεδία θα συνδέονται μεταξύ τους, αναμένεται να παίξει μεγάλο ρόλο στη ζωή μας.

Μερικά από τα πεδία στα οποία αναμένεται να έχει την μεγαλύτερη επίδραση είναι στην υγεία, στην παιδεία και στις επιχειρήσεις. Υπάρχουν ήδη πολλές προσπάθειες από εταιρίες, ερευνητές και μη κερδοσκοπικές οργανώσεις για να παραγάγουν πρότυπα οντολογιών, κυρίως για τα παραπάνω πεδία, για να υπάρχουν κοινές γλώσσες και περισσότερα δεδομένα τα οποία να μπορούν να συνδυαστούν για καλύτερα αποτελέσματα.

Στην υγεία, γίνεται προσπάθεια για τη δημιουργία ενοποιημένων γλωσσών ιατρικής ορολογίας και υπηρεσίες που θα βοηθάνε το ιατρικό προσωπικό και θα κατευθύνουν τους καταναλωτές σε αξιόπιστες πληροφορίες υγείας σχετικά με την κατάστασή τους.

Στην εκπαίδευση, ο Σημασιολογικός Ιστός θα συμβάλει σημαντικά στην μάθηση κυρίως στον τρόπο αναζήτησης πληροφοριών, στην οργάνωση των αποτελεσμάτων και στη δημιουργία ενός προγράμματος μάθησης ειδικό για το καθένα.

Στον επιχειρηματικό τομέα, θα υπάρχει καλύτερη οργάνωση των εταιριών, καλύτερες εμπειρίες για τους χρήστες στις διαδικτυακές αγορές και καλύτερος συντονισμός μεταξύ διαφορετικών εταιριών.

Στην καθημερινότητά θα υπάρχουν επιδράσεις του Web 3.0 στα κοινωνικά δίκτυα και εικονικές κοινότητες. Θα υπάρχουν εφαρμογές, οι οποίες θα δίνουν περισσότερες, πιο έμπιστες, πληροφορίες και θα διευκολύνουν σημαντικά τις διαδικτυακές δραστηριότητες.

Γερμανος,Βλαχμαν,Νταβανος και Γαζελος

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σημασιολογικος Ιστος

C@Y

Ο Βλαχάκης είναι μούτρο και μετράει.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο C@Y

ΔΗΜΗΤΡΑ ΔΙΑΓΟΥΠΗ

Όταν ήμουν μικρή ήμουν πολύ ντροπαλή. Μου άρεσε να παίζω όλη μέρα με τα παιδιά και να πηγαίνω βόλτες ακούγοντας μουσική.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΗΜΗΤΡΑ ΔΙΑΓΟΥΠΗ

Καλημέρα κόσμε!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα κόσμε!