Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες

Σχολικό Έτος 2016-17

Το ξωτικό του Αι-Βασίλη

Θεματική ενότητα: Χώρος και Γεωμετρία – Μέτρηση

Θεματική ενότητα: Διερευνώ, πειραματίζομαι, ανακαλύπτω και λύνω προβλήματα με τις ΤΠΕ

Αφόρμηση

Οι χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες

στόχοι:

να μοντελοποιήσουν τη γνώση με προγραμματιζόμενα παιχνίδια

να έρθουν σε επαφή με την εισαγωγή κώδικα (εντολές κίνησης)

να εντοπίσουν και να περιγράψουν θέσεις, διαδρομές και διευθύνσεις στο χώρο ως προς διαφορετικά συστήματα αναφοράς με τη χρήση απλών χωρικών εννοιών

Υλοποίηση δραστηριότητας

Κατά τη διάρκεια των χριστουγεννιάτικων δραστηριοτήτων η νηπιαγωγός άνοιξε τον Η/Υ και εξιστόρησε την ιστορία ενός φανταστικού ξωτικού που μαζεύει χρήματα για να αγοράσει δώρα για τον Αι-Βασίλη. Στη συνέχεια ανοίγοντας το ψηφιακό παιχνίδι kodable (https://game.kodable.com/) έδειξε στα παιδιά το συγκεκριμένο ξωτικό – ήρωα του παιχνιδιού που μάζευε τα χρήματα και έπαιξε το παιχνίδι. Τα παιδιά ενθουσιασμένα ζήτησαν από τη νηπιαγωγό να παίξουν το παιχνίδι εισάγοντας σε κάθε επίπεδο του παιχνιδιού τον κώδικα (εντολές κίνησης = δεξιά, κάτω, πάνω) ώστε ο ήρωας να κινηθεί πάνω, κάτω, αριστερά και δεξιά για να μαζέψει τα απαιτούμενα χρήματα.

SIMP DSCN2057SIMP