ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης 2017-18

Τα παιδιά του 9ου Νηπιαγωγείου Παλλήνης συνειδητοποιώντας τη σημασία της ανακύκλωσης των απορριμμάτων αποφάσισαν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ανακύκλωσης του Δήμου Παλλήνης: “Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης 2017-18”. Ο Σχολικός Μαραθώνιος πραγματοποιείται σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Π/θμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής και υλοποιείται σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Ανακύκλωσης και Αξιοποίησης (ΕΕΑΑ) Α.Ε., την ΑΦΗΣ Α.Ε., την Ανακύκλωση Συσκευών Α.Ε., τη FREE RECYCLE, τη MARI RECYCLING A.E. και την Oil4Life.

Ακόμα τα παιδιά καλούν τους γονείς τους και τους εκπαιδευτικούς να ανακυκλώνουν σε ειδικούς κάδους που τοποθετήθηκαν στο σχολείο:

• Χαρτί (βιβλία, περιοδικά, τετράδια, εφημερίδες)

• Αλουμίνιο (μόνο κουτάκια από αναψυκτικά)

• Πλαστικό (μπουκάλια από αναψυκτικά & καπάκια)

• Μπαταρίες

• Τηγανέλαιο τοποθετημένο σε πλαστικό μπουκάλι 1-1,5 lt.

• Μικρές ηλεκτρικές ή ηλεκτρονικές συσκευές (από τέλη Νοέμβρη)

Όταν γεμίσουν οι κάδοι, τα υλικά θα ζυγίζονται από τους ανακυκλωτές και το σχολείο θα λαμβάνει πόντους επιβράβευσης ανά κιλό ανά υλικό. Στη  δημοτική πλατφόρμα  http://www.followgreen.gr/pallini/school  μπορούν όλοι (γονείς και παιδιά) να δωρίσουν πόντους επιβράβευσης στο σχολείο, σε σχολεία της επιλογής τους και να παρακολουθούν τις επιδόσεις τους.

Στηρίξτε ενεργά τον Σχολικό Μαραθώνιο Ανακύκλωσης επειδή

Αγαπώ + Αναστοχάζομαι = Δρω