Πασχαλινή Σκέψη

Όταν τα παιδιά επέστρεψαν από τις πασχαλινές τους διακοπές βρήκαν τα χάρτινα αυγά που είχαν μαζί με τους γονείς τους διακοσμήσει. Ακόμα είδαν και τη ” φωτογραφία ” του λαγού που τα είχε φέρει ( η νηπιαγωγός είχε κόψει από χάρτινο κιβώτιο ένα  λαγό και τον είχε τοποθετήσει στην αυλή του σχολείου μαζί με τα αυγά για  να αρχίσει το κυνήγι των αυγών ). Πολύ εύκολα γεννήθηκε η ιδέα να μεταφέρουν τον ερχομό του λαγού στην αυλή του σχολείου μας σε μία κατασκευή. Έτσι τους δόθηκε η ευκαιρία να ανακαλύψουν ότι στεγαζόμαστε στο ισόγειο μιας τριώροφης πολυκατοικίας ( βγήκαμε έξω και μετρήσαμε τα μπαλκόνια ). Ακόμα συμπέραναν ότι η φωτογραφία – εικόνα του λαγού ήταν προφίλ και χρειαζόταν να φαίνεται μόνο το ένα μάτι και τα μισά μουστάκια. Φυσικά όλα τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν από τα κουτιά της ανακύκλωσης ( καπάκια, κουτιά, εικόνες που κόπηκαν από χάρτινα πιάτα κ.τ.λ. ).