Γιορτή της Μητέρας

Δεύτερη εβδομάδα του Μάη και την Κυριακή γιορτάζει ένα σημαντικό μας πρόσωπο. Θα σας δώσουμε ένα στοιχείο για να μπορείτε να μαντέψετε.. Αρχίζει από Μ.. Όχι, δεν είναι η Μαρία ούτε ο Μιχάλης..

Θα σας βοηθήσουμε.. Ποιον φωνάζετε σε κάθε δύσκολη στιγμή; Το βρήκατε! Γιορτάζει η μαμά.. όλες οι μανούλες σε ολόκληρο τον κόσμο!

Ας τους πούμε ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και ένα ακόμα πιο μεγάλο ΣΑΓΑΠΩ!

Image 20Image 22

Πάσχα

Πλησιάζει η Πασχαλιά κι όλοι έχουμε χαρά,

οι μεγάλοι και οι μικροί γιατί έρχεται Λαμπρή.

Πρώτα η φύση το γιορτάζει που έχει αρχίσει να ανθίζει.

Τους αγρούς της ετοιμάζει, με χορτάρι πρασινίζει

και με όμορφα λουλούδια τα χωράφια της γεμίζει.

Κόκκινα βαμμένα αυγά θα τσουγκρίσουν τα παιδιά

κι όποιου το αυγό θα σπάσει πάει να πει πως έχει χάσει!

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας σας εύχονται

Καλό Πάσχα, Καλή Ανάσταση και… καλά τσουγκρίσματα!

Image2Image1ImageImage3Image4

fdfdsf

EΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Επισημαίνονται τα εξής:

• Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία , για το σχολικό έτος 2023-2024 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023. Εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2022-23, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2018 και το 2019.
  • Οι αιτήσεις εγγραφών γίνονται μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής με Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής. Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το παιδί, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμαςhttps://proti-eggrafi.services.gov.gr/ με την χρήση κωδικών taxisnet.

Ταξίδι στους πάγους

Το ταξίδι στους δύο πόλους της Γης, τελείωσε κάπου εδώ..

Μιλήσαμε για τα ζώα που ζουν στον καθένα από αυτούς και για τη ζωή των ανθρώπων εκεί. Φτιάξαμε τις ατομικές μολυβοθήκες σε σχήμα πιγκουίνου αλλά δουλέψαμε και ομαδικά! Με κομμάτια χαρτιού και λίγα ποπ κορν διακοσμήσαμε τις τάξεις μας με κατασκευές.

IMG 5831IMG 5830

IMG 5809IMG 5807

Δεν θα μπορούσαμε να μην πούμε και για το πολύ εντυπωσιακό Βόρειο Σέλας. Το εξηγήσαμε και το φτιάξαμε με υλικά της τάξης προσθέτοντας στο τέλος και τις δικές μας λεπτομέρειες!

IMG 5887PhotoRoom 20230215 225609

Καλή χρονιά!

Το 2023 ξεκίνησε για εμάς με χρώματα και πυροτεχνήματα!

thumbnail Imagedsd thumbnail Imagefsfs

Χιονάνθρωποι και χιονονιφάδες διακόσμησαν τις τάξεις μας. Μιλήσαμε για τον καιρό που επικρατεί αυτή την εποχή και φτιάξαμε θερμόμετρα εξετάζοντας τις διαφορές της θερμοκρασίας.

thumbnail Imagedfsfsdf fsdfs thumbnail Imageddd

thumbnail Imagesdffsf d thumbnail Imagedsffs

Ανταλλάξαμε πληροφορίες για τα ζώα των πάγων και φτιάξαμε ιστορίες με αυτά που είχαμε στην τάξη μας. Φυσικά γιορτάσαμε τους 3 Ιεράρχες και συνεχίζουμε..

thumbnail Imagedasda thumbnail Image thumbnail Imagevcb

(ιδέα από το Pinterest)

Και ο τυχερός μιας βασιλόπιτας!

thumbnail Imagesdffs