Το νηπιαγωγείο μας

9ο νηπιαγωγείο Αλεξανδρούπολης

Ένα νηπιαγωγείο

γεμάτο χρώματα, δημιουργικότητα και χαρούμενες φωνές.

Το 9ο νηπιαγωγείο Αλεξανδρούπολης ιδρύθηκε το 1979.

Στο κτίριο που στεγάζεται σήμερα μεταφέρθηκε το 1993 και έως το 2017 λειτουργούσε ως διθέσιο οπότε με Υπουργική απόφαση συγχωνεύτηκε με το 13ο Νηπιαγωγείο και έγινε οργανικά τετραθέσιο.

Το νηπιαγωγείο μας στεγάζεται σε 2 ιδιόκτητα κτίρια (δωρεά του ιδρύματος Βασιλείου Μελά για την προσχολική αγωγή) 250 τμ το καθένα. Είναι ισόγεια κτίσματα, ευήλια και ευάερα με κεντρική θέρμανση. Κάθε κτίριο έχει 2 αίθουσες όπου υλοποιείται το σχολικό πρόγραμμα, αίθουσα φαγητού και 4 τουαλέτες για τους μικρούς μαθητές, Υπάρχει μια κεντρική είσοδος για κάθε κτίριο ενώ κάθε τάξη διαθέτει πόρτα που οδηγεί στην αυλή (ενός στρέμματος περίπου)  όπου ένας μικρός ελαιώνας προσφέρει σκιά και φιλοξενεί τους μικρούς μαθητές κατά την ώρα των διαλειμμάτων.

Το νηπιαγωγείο βρίσκεται στο ανατολικό τμήμα της πόλης, μέσα στον αστικό ιστό.

Πως θα μας βρείτε;  Ακολουθείστε την οδό Άβαντος προς το βορά μέχρι να συναντήσετε την εκκλησία του Αγίου Νεκταρίου. Αμέσως μετά στην  πρώτη  διασταύρωση που θα συναντήσετε, στρίβετε δεξιά. Στα 150 μέτρα απο τη διασταύρωση θα φτάσετε στο νηπιαγωγείο μας.

Η είσοδος του νηπιαγωγείου βρίσκεται στην πλαϊνή πάροδο.

Υποσελίδες