Τα βιβλία της βιβλιοθήκης μας!!!

Αγαπητοί επισκέπτες του ιστολογίου μας, στην παρούσα δημοσίευση μπορείτε να δείτε  τα βιβλία της βιβλιοθήκης μας. Ο αριθμός τους 912 μαζί με τις εγκυκλοπαίδειες. Στο αρχείο που ακολουθεί  μπορείτε να δείτε αναλυτικά τους τίτλους των βιβλίων. Στην τελευταία στήλη θα βρείτε τον αριθμό της περίληψης. Προκειμένου να διαβάσετε την περίληψη ενός βιβλίου μπορείτε να ανατρέξετε στη δημοσίευση «Περιλήψεις βιβλίων».

Τα βιβλία της Βιβλιοθήκης μας!

Βιβλιοτρεχάλα 2

Τα παιδιά διαβάζουν.

Τα παιδιά διαβάζουν βιβλία των εκδόσεων «ψυχογιός». Τα παιδιά διαβάζουν βιβλία των εκδόσεων «ψυχογιός» και συμμετέχουν στη βιβλιοτρεχάλα 2.   Τα βιβλία που διάλεξαν τα παιδιά και διάβασαν είναι :

1. Ο ΜΦΓ                  2.  Ματίλντα               3.  Το μυστήριο της 21ης χάντρας

4. Ο Τσάρλι  και ο μεγάλος γυάλινος ανελκυστήρας        5. Μια βαλίτσα ψάχνει σπίτι.

6. Ο μπαμπάς σου και η μαμά μου     7. Αγαπώ μια γάτα, εντάξει;        8. Εγώ είμαι εσύ

9. Ο πλανήτης που δεν ξέρω         10. Ιστορίες για παιχνίδι και γέλια

11. Επιστήμονες για κλάματα        12. Μο το εξωγήινο κινητό      13. Η μικρή Κλημεντίνη

14. Με τη μάγια οδηγό στα βιβλία θα χαθώ    15.www.thelonaxero.com

16. Ταξίδι στο νησί της φαντασίας    17. Το κρυφό μονοπάτι.

18. H ομορφαχυρένια 19.Μια ευχή τα μεσάνυχτα 20. Οι περιπέτειες του Φράνς

21. Το κόκκινο αυγό της Γαβριέλας 22.Η βασιλική και η νεράιδα του νερού

23.Ο θρύλος της Φλώρας Φλόμπερ 24.Η Νίτσα η χελωνίτσα αλλάζει σπίτι.

25. Της κακομοίρας.

Η βιβλιοθήκη μας !!

Η βιβλιοθήκη μας άνοιξε την πόρτα της (και τα παράθυρα ) για τους μικρούς μας αναγνώστες το 2005. Απο τότε μέχρι και σήμερα  ο διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας εργάστηκαν πολύ ώστε να έχουμε σήμερα μια αρκετά καλά εξοπλισμένη βιβλιοθήκη. Ολα αυτα τα χρόνια καινούρια βιβλία έρχονται για να προσφέρουν την ιστορία τους στους μαθητές του σχολείου μας. Σήμερα οι 912 τίτλοι βιβλίων περιμένουν με ανυπομονισία στα ράφια της βιβλιοθήκης μας. Περιμένουν ένα μικρό ζευγάρι χεριών να τα πιάσει και τα  ξεφυλίσσε , περιμένουν ένα ζευγάρι μικροσκοπικών ματιών να τα διαβάσει.

Στόχος μας η βιβλιοθήκη του σχολείου μας να γίνει ένα μικρό στέκι για τους μαθητές. Στέκι όπου θα συναντάνε τους φίλους τους, τους ήρωες των παραθυμιών ….. Η βιβλιοθήκη μας την φετινή σχολική χρονιά θα λειτουργεί κάθε:

– Δευτέρα στο πρώτο διάλειμμα (9:40-10:00). Υπεύθυνη είναι η κ. Αξιώτη Κυριακή.

– Τετάρτη στο πρώτο διάλειμμα (9:40-10:00). Υπεύθυνη είναι η κ. Κλεισαρχάκη Κυριακή.

– Παρασκευή στο τρίτο διάλειμμα (12:25-12:45). Υπεύθυνη είναι η κ. Αντωνίου Βιβή.

Α!!!!!!

Ξεχάσαμε να σας πούμε ότι η βιβλιοθήκη μας φέτος μετακόμισε. Ναι, καλά διαβάσετε μετακόμισε. Που πήγε ; όχι πολύ μακρια. Η βιβλιοθήκη μας βρίσκεται στην αίθουσα…. (ακριβώς απέναντι απο την παλιά βιβλιοθήκη).

Μέσα απο λίγες φωτογραφίες σας παρουσιάζουμε την μικρή αλλά ανανεωμένη μας βιβλιοθήκη.

Οι ομάδες της βιβλιοθήκης.

Τη φετινή χρονιά στη λειτουργία της βιβλιοθήκης θα βοηθήσουν οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης. Οι μαθητές προσφέρουν την εθελοντική τους εργασία τόσο όταν η βιβλιοθήκη λειτουργεί αλλά και όταν η βοήθεια τους κρίνεται απαραίτητη.

Οι μαθητές  που προσφέρουν την εθελοντική τους εργασία είναι:

ΣΤ’ τάξη.

1.Ήργη Αφροδίτη                                 2.  Ήργη Φρειδερίκη

3.  Δινάδη Γεωργία                                 4. Νάτσιουλα Ελευθερία

5.  Διαμαντή Δήμητρα                          6.  Παπαδοπούλου Βασιλική

7.   Γατοπούλου Ελίνα                          8.  Νίκας Αλέξανδρος

9.  Γυφτοπούλου Χριστίνα                1ο.  Φιλίππου Κατερίνα

11.   Κοντόπουλος Στυλιανός           12. Αποστόλου Γιάννης.

Ε’ τάξη.

1.  Καρανικόλα  Αλεξάνδρα       2.  Βαφειάδη Φρειδερίκη.

3.  Μυλωνά Μαρία                          4.   Τούσκα Αφροδίτη

5.  Φωτοπούλου Μαρία- Αγάπη    6.  Κυριακίδου Αλεξάνδρα.

7.Αναστασιάδου Ευαγγελία        8.  Δημητριάδη Όλγα.

9.   Ιωαννίδου Αλεξία                    10.  Τσόπρα Μαρία

11.  Παπαφιλίππου Βιβιάνα           12.  Τοτονίδου Ελευθερία.

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης θα προσφερουν την εργασία τους μέχρι τον Φεβρουάριο όπου θα αναλάβει η Ε’ τάξη.