ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ 28-1-2020

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2019

Από την επίσκεψη της Γ’ τάξης στο Καλλιμάρμαρο

Κλειστό το Σχολείο έως τις 10:00΄ σήμερα 25-11-2019

Κλειστό θα παραμείνει το Σχολείο σήμερα 25-11-2019 έως τις 10:00΄ με απόφαση της Περιφέρειας Αττικής, λόγω δυσμενών  καιρικών συνθηκών . Μετά τις 10:00΄ το Σχολείο  θα λειτουργήσει κανονικά.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 στις 08:30΄θα γίνει η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Περίπου στις 09:30΄θα γίνει η αποχώρηση των μαθητών.Δεν θα λειτουργήσει Πρωινή Ζώνη και Ολοήμερο πρόγραμμα.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Λειτουργία Προγράμματος Σχολικών Γευμάτων για το σχολικό έτος 2019-2020.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υλοποιεί το πρόγραμμα «Σχολικά γεύματα» σε Δημοτικά Σχολεία της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας.

Το πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα» απευθύνεται στο σύνολο των μαθητών προεπιλεγμένων σχολείων. Η καθημερινή προσφορά στο σχολείο ενός δωρεάν, υγιεινού γεύματος περιλαμβάνει σημαντικά μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα κοινωνικά και οικονομικά οφέλη, όπως η μείωση των κοινωνικών ανισοτήτων και του κοινωνικού αποκλεισμού, η ενίσχυση της εκπαίδευσης, η ενίσχυση της αποδοτικότητας των μαθητών. Το μενού του προγράμματος αφορά και στις πέντε εκπαιδευτικές ημέρες της εβδομάδας και είναι ειδικά σχεδιασμένο από τον Επιστημονικά Υπεύθυνο για το διαιτολόγιο Πανεπιστημιακό Φορέα για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των μαθητών στα πλαίσια της υγιεινής μεσογειακής διατροφής. Τα παραπάνω γεύματα παρασκευάζονται από επιλεγμένο προμηθευτή που διαθέτει τα απαιτούμενα συστήματα υγιεινής και σύμφωνα με τις αυστηρές προδιαγραφές που έχουμε ορίσει. Για τη συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα», ζητείται η ενυπόγραφη συγκατάθεσή σας.

Το Πρόγραμμα Σχολικών Γευμάτων ξεκίνησε την Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2019. Η διανομή του φαγητού  γίνεται στις αίθουσες των μαθητών με τη λήξη του πρωινού προγράμματος (13:15΄). Όλοι οι μαθητές, και αυτοί που αποχωρούν και αυτοί που μένουν για ολοήμερο,  θα πρέπει να έχουν στη σάκα τους μία τσάντα (εάν είναι δυνατό επαναχρησιμοποιούμενη πάνινη), στην οποία θα βάζουν τα είδη του γεύματος (φαγητό-σαλάτα-ψωμί…). Για τους μαθητές που μένουν στο Ολοήμερο πρόγραμμα επιπλέον μία πετσέτα, υγρά μαντιλάκια καθαρισμού των χεριών και το μπουκάλι με το νερό τους. Για μαθητές που έχουν δηλώσει αλλεργίες θα υπάρχει διαφορετικό γεύμα.

Ακολουθεί το πρόγραμμα διατροφής σχολικών  γευμάτων.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ 6-11-2019

Δάφνη, 1112019

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι, την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019, , θα πραγματοποιηθεί Επιμορφωτική Ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς της Β΄ τάξης από την Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) του 1 ου Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (1 ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Αττικής . Γι’ αυτό δεν θα γίνουν μαθήματα για τους μαθητές της Β΄ τάξης του Σχολείου μας (πρωινό και ολοήμερο).