Αρχείο για "20 Μαρτίου 2017"

Οδηγίες για τις εκδηλώσεις της 24ης και 25ης Μαρτίου 2017

shmaia-225x300Σας ενημερώνουμε για τις εκδηλώσεις που θα λάβουν μέρος την 24η και 25η Μαρτίου 2017 έχουν ως εξής:

Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017:

Γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου από τις 08.30-10.00 περίπου, από τους μαθητές /τριες της ΣΤ΄τάξης. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί κ. Ασπασία Οικονόμου (ΣΤ1), κ. Γιάννα Κόρμπη (ΣΤ2), κ. Ελένη Γιαννουράκου (ΣΤ3), καθώς και η Μουσικός κ. Μαρία Λάλου. Για να διαβάσετε το πρόγραμμα της γιορτής, πατήστε εδώ.

Κατάθεση στεφάνου:

Ο σημαιοφόρος (Βουζοπλής Νικόλαος) με τους παραστάτες (Ρηγοπούλου-Σοφού Αθηνά-Μαρία, Μαστίκη Δήμητρα, Ζαχαριάδη Μαρία-Ιωάννα, Καραγιαννάκη Κορνηλία και Αντωνίου Βασίλειος)  με τη συνοδεία των γονέων τους θα προσέλθουν στο Μνημείο Ηρώων στις 10.45. Εκεί θα τους περιμένει η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Γιάννα Κόρμπη.

Η κατάθεση στεφάνου, θα γίνει από τους μαθητές/τριες του  5ου Δ. Σχ. Αμαρουσίου, οι οποίοι θα εκπροσωπούν όλα τα  Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά του Δ. Αμαρουσίου

Σάββατο 25 Μαρτίου 2017:

Δοξολογία:

Στη δοξολογία της 25ης Μαρτίου 2017  θα προσέλθουν οι σημαιοφόροι και οι παραστάτες του σχολείου στον Ι.Μ.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου στις 10.15, με τη συνοδεία των γονέων τους. Εκεί θα τους περιμένει η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Γιάννα Κόρμπη.

Παρέλαση:

Η συγκέντρωση των μαθητών/τριών θα πραγματοποιηθεί κατά μήκος της οδού Γαρδέλη από τη συμβολή της με την οδό Βασ. Σοφίας στις 11.00. Εκεί θα τους περιμένουν οι Γυμναστές κ. Αλεξάνδρα Μπάτζου  και κ. Τάσος Λαμπαούνας.

Λήξη παρέλασης:

Η παραλαβή των μαθητών θα γίνει στον προαύλιο χώρο του Γυμναστηρίου “Σπύρος Λούης”, διασχίζοντας την οδό Σουρή εισερχόμενοι από την οδό Πλαστήρα (πίσω πόρτα γυμναστηρίου). Παρακαλούνται οι γονείς να ενημερώνουν τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς για την αποχώρηση των παιδιών τους.

21 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και Εαρινή Ισημερία

Η Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης πλησιάζει… την Ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, που συνδυάζει το φως από τη μία και το σκοτάδι από την άλλη, όπως η ποίηση, που συνδυάζει το φωτεινό της πρόσωπο της αισιοδοξίας με το σκοτεινό πρόσωπο του πένθους…Στο σκεπτικό της απόφασης της Γενικής Διάσκεψης της UNESCO για την ανακήρυξη της παγκόσμιας ημέρας αναφέρεται: “Η Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης θα ενισχύσει την εικόνα της ποίησης στα ΜΜΕ, ούτως ώστε η ποίηση να μη θεωρείται πλέον άχρηστη τέχνη, αλλά μια τέχνη που βοηθά την κοινωνία να βρει και να ισχυροποιήσει την ταυτότητά της…”

ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ

Κ.Π. Καβάφης
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,

τούτο προσπάθησε τουλάχιστον

όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,

μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηγαίνοντάς την,

γυρίζοντας συχνά κ’ εκθέτοντάς την

στων σχέσεων και των συναναστροφών

την καθημερινήν ανοησία,

ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

Ισημερία, όπως προκύπτει και από την ίδια τη λέξη, είναι το φαινόμενο που υποδηλώνει ότι η διάρκεια της νύχτας, είναι ακριβώς ίδια με τη διάρκεια της ημέρας. Συμβαίνει δύο φορές – δύο ημέρες το χρόνο: μία την άνοιξη και μία το φθινόπωρο.

Η ισημερία που συμβαίνει την άνοιξη ονομάζεται εαρινή (Εαρινή Ισημερία), είναι στις 21 ή 22 Μαρτίου κάθε χρόνο, ενώ η φθινοπωρινή (Φθινοπωρινή Ισημερία), είναι στις 22 ή 23 Σεπτεμβρίου. Το 2017  η Εαρινή Ισημερία θα λάβει χώρα στις 06:30 της 20ης Μαρτίου για την Ελλάδα.

Το όνομα ισημερία προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις ίσος και ημέρα, ενώ το διεθνές αντίστοιχο όνομα, equinox, προέρχεται από το λατινικό aequus (ίσος) και nox (νύχτα), καθώς κατά την ισημερία, η νύκτα και η ημέρα έχουν περίπου το ίδιο χρονικό μήκος.