Αρχείο για "18 Φεβρουαρίου 2017"

Επιμόρφωση γονέων και εκπαιδευτικών

internet-addiction

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Δ. Σχ. Αμαρουσίου σας προσκαλούν, την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 και ώρα 17.00-19.30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου, να παρακολουθήσετε την ομιλία της κ. Καλέα Μαρίας, Ψυχολόγου-Ψυχοθεραπεύτριας του ΚΕ.ΘΕ.Α., στέλεχος της Μονάδας Έγκαιρης Παρέμβασης για την Προβληματική Χρήση του Διαδικτύου με θέμα: “Διαδίκτυο  και κατάχρηση: Η πραγματική ζωή με νόημα ως αντιπρόταση”.

Η διευθύντρια του σχολείου

Μια μάσκα, για κάθε παιδί!

ROAD ΜΑΣΚΕΣ 2017Το σχολείο σε συνεργασία με την παρέα ανθρώπων Reflections Of A Different Society (ROADS) αποφάσισε να προσφέρουμε αποκριάτικες μάσκες στα προσφυγόπουλα, που μένουν σε δομές φιλοξενίας προσφύγων στην Αττική.

Συμμετέχουν τα τμήματα: Α1, Α2, Β1, Β2, Γ1, Ε1 και Ε3. Οι μάσκες  είναι δημιουργήματα των μαθητών/τριών μας. Η κατασκευή των μασκών έδωσε μεγάλη χαρά στους δημιουργούς τους και ελπίζουμε οι ίδιες να δώσουν μεγαλύτερη χαρά στους αποδέκτες τους.

Τις μάσκες θα τις παραλάβει υπεύθυνος της ROADS ( η κ. Βλάχου Βασιλική), τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου  2017,  και θα τις προσφέρει στο Σχολείο της Ελπίδας, στο κέντρο φιλοξενίας προσφύγων στον Σκαραμαγκά στις 27/2/2017.