announcement3-650x250Σύμφωνα με την υπ. αριθμ. 87776/Δ1/30-05-2016 Εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ και την υπ. αριθμ. Φ. 35/8623/02-06-2016 διευκρίνιση του ΥΠΠΕΘ τροποποιούνται οι όροι εγγραφής των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο σχολείο στα εξής σημεία:

• Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι.
  • Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μαθητές πολυτέκνων/μονογονεϊκών οικογενειών, μαθητές με γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένους σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένους.
  •  Όταν ο ένας γονιός έχει βεβαίωση εργασίας κι ο άλλος έχει  κάρτα ανεργίας,  έχουν δικαίωμα εγγραφής στο Ολοήμερο.
  •   Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες, κ.λ.π.  αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα.
  • Δύναται να συγκροτείται τμήμα Πρόωρης Υποδοχής μαθητών (07.00-08.00).

Για να κατεβάσετε τη σχετική Αίτηση- Δήλωση γονέα/κηδεμόνα, πατήστε εδώ.