ΑΦΙΣΑΣας γνωρίζουμε ότι το σχολείο μας συμμετέχει στην πιλοτική φάση της Δράσης ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΧΑΡΤΙΟΥ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ, που διοργανώνει το ΙΤΥΕ (Ινστιτούτο Τεχνολογίας, Υπολογιστών και Εκδόσεων)-“ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ” με τους Δήμους Παλαιού Φαλήρου, Αμαρουσίου, Νέας Σμύρνης και Ασπροπύργου.

Οι υπεύθυνοι του ΙΤΥΕ-ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ θα τοποθετήσουν στο σχολείο ειδικούς κάδους στις 23 Μαΐου 2016. Με την ολοκλήρωση της συλλογής, που θα είναι στις 26 Μαΐου 2016, θα μεριμνήσουν για την παραλαβή του χαρτιού και την παράδοση του στον Ανάδοχο.
Τι θα ανακυκλώνουμε μόνο:

Χαρτί ποιότητας βιβλίου, από το οποίο θα πρέπει να έχουν αφαιρεθεί τυχόν πλαστικοποιημένα εξώφυλλα

Τετράδια μαθητικά, από το οποίο θα πρέπει να έχει αφαιρεθεί το πλαστικό ή πλαστικοποιημένο εξώφυλλο

Χρησιμοποιημένο λευκό χαρτί φωτοτυπικού μηχανήματος.

• Σημείωση:

Από τα παραπάνω θα πρέπει να έχουν αφαιρεθεί τυχόν συνδετήρες ή μεταλλικά ή πλαστικά κλιπ.

Τα οφέλη της  Δράσης είναι:
  • Συνδέεται με την εκπαιδευτική διαδικασία στοχεύοντας στην οικολογική ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης και προστασίας του περιβάλλοντος.
  • Στοχεύει στην υποκίνηση των μαθητών σε εθελοντική συλλογική δράση με την οργανωμένη συμμετοχή τους σε τέτοια προγράμματα ανακύκλωσης.
  • Μειώνει τον όγκο των απορριμμάτων.
  • Επιφέρει οικονομικό όφελος το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί για την κάλυψη αναγκών των σχολικών μονάδων.
Για να δείτε όλο το  ενημερωτικό υλικό της Δράσης παρακαλούμε πατήστε  εδώ.