Αρχείο για "15 Μαΐου 2016"

18 Μαΐου: Διεθνής Ημέρα Μουσείων

mouseiaΤο Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), στην προσπάθειά του να αναδείξει τον ρόλο των μουσείων στη σύγχρονη κοινωνία, καθιέρωσε από το 1977 τη 18η Μαΐου ως Διεθνή Ημέρα Μουσείων. Για το 2016 το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) έχει επιλέξει το θέμα «Μουσεία και πολιτιστικά τοπία».

Με την ευκαιρία του εορτασμού, το Ελληνικό Τμήμα του ICOM διοργανώνει κατά τον μήνα Μάιο ποικίλες πολιτιστικές εκδηλώσεις σ’ ολόκληρη την Ελλάδα. Τη 18η Μαΐου, η είσοδος σε όλα τα μουσεία είναι ελεύθερη.

Για το αναλυτικό πρόγραμμα των φετινών εκδηλώσεων πατήστε στην εικόνα.

Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ Γυμνασίου στα Μουσικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2016-17

moysiko gymnasioΣας γνωρίζουμε ότι για την εγγραφή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια), για το σχολικό έτος 2016-2017, οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν αίτηση στο Μουσικό Σχολείο της περιοχής τους κατά το χρονικό διάστημα από 10 Μαΐου έως και 31 Μαΐου 2016. Μετά το πέρας της 31ης Μαΐου 2016, ουδεμία αίτηση θα γίνεται δεκτή. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Ετικέτες: ,