Αρχείο για "19 Απριλίου 2016"

Έκθεση Ζωγραφικής από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης

Από τις 20 έως τις 22 Απριλίου 2016 στο πλαίσιο της διεξαγωγής της 3ης Έκθεσης Βιβλίου που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων, ο καθηγητής Εικαστικών κ. Μάριος Πολυχρονιάδης με τους  τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης  θα παρουσιάσουν τα έργα τους στην Έκθεση Ζωγραφικής που θα λειτουργεί μαζί με την 3η Έκθεση Βιβλίου. Τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν από την πώληση των έργων των παιδιών θα διατεθούν για τις διάφορες ανάγκες του σχολείου.

Παρουσίαση βιβλίου από τους μαθητές του Γ1

b138116Στις 22 Απριλίου 2016 και ώρα 10.00 περίπου στο πλαίσιο της διεξαγωγής της 3ης Έκθεσης Βιβλίου που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων, οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της Βιβλιοθήκης και η  Μουσικός  μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γ1 θα παρουσίασουν το βιβλίο “Ο κόσμος τρελάθηκε ή ο κόσμος ζεστάθηκε;” της κ. Μαίρης Σάββα-Ρουμπάτη, εκδ. Α.Α. Λιβάνη. Την παρουσίαση του βιβλίου θα παρακολουθήσει και η ίδια η συγγραφέας κ. Μαίρη Σάββα-Ρουμπάτη.

Την παρουσίαση του βιβλίου θα παρακολουθήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ΄ και Δ΄ τάξεων.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:

• Λίγα λόγια για το περιεχόμενο της ιστορίας και τον ρόλο του βιβλίου στη ζωή μας
  • Τραγούδι: “Αν όλα τα παιδιά της Γης”
  • Ανάγνωση του παραμυθιού
  • Τραγούδι: “Τη φύση πρέπει ν΄αγαπάς”
  • Λίγα λόγια για τη συγγραφέα κ. Μαίρη Σάββα-Ρουμπάτη
  • Συζήτηση με τη συγγραφέα του βιβλίου
  • Έκθεση έργων ζωγραφικής των μαθητών και μαθητριών του Γ1, έτσι όπως ονειρεύτηκαν την ιστορία μετά την ανάγνωσή της…την ώρα του μαθήματος των Εικαστικών

Την εκδήλωση μπορούν να παρακολουθήσουν και οι γονείς των μαθητών και μαθητριών που συμμετέχουν σ΄αυτή.