Αρχείο για "20 Μαρτίου 2016"

Πρόσκληση σε Δράση Βοήθειας και Αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες

Colorful human handl integration concept tree illustration. Vector file layered for easy manipulation and custom coloring.

H Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας, μέσω της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα του Βόρειου Τομέα Αθηνών και τους Σχολικούς Συμβούλους, εγκαινιάζουν μια σειρά δράσεων Βοήθειας και Αλληλεγγύης προς τους πρόσφυγες.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε στην εικόνα.

1ο Τουρνουά Αλληλεγγύης

Χθες, 19 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε το 1ο Τουρνουά Αλληλεγγύης με αγώνες ποδοσφαίρου,  που διοργάνωσε η Ένωση Γονέων και Κηδεμόνων του Δήμου Αμαρουσίου στο ARENA SOCCER CLUB. Το σχολείο μας συμμετείχε με την  εξής ποδοσφαιρική ομάδα:

ΣΤ1: Δημολίκας Ηλίας, Θεοχαράτος Χάρης, Καυκαλής Αλέξης, Κουράγιος Γιώργος, Μπονάτσος Μάνος και Πετρόπουλος Γιώργος,

ΣΤ2: Δάρας Ανέστης, Δημηρούδης Παναγιώτης, Κορδιστός Γιώργος, Μανουράς Βασίλης, Σαββίδης Γιώργος και Σκορδιαλός Γιώργος.

Το αποτέλεσμα των αγώνων είναι: (3 νίκες, 1 ήττα και 1 ισοπαλία). Σύνολο βαθμολογίας: 10 βαθμοί.

Στη γενική κατάταξη είμαστε: Τρίτοι στον Όμιλό μας και  Πέμπτοι ανάμεσα σε όλα τα Δημοτικά Σχολεία που συμμετείχαν.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στον γυμναστή κ. Λαμπαούνα Τάσο!

DSC04253Β

Στο πλαίσιο αλληλεγγύης της διοργάνωσης του τουρνουά, προσφέραμε “σακίδια για τον δρόμο…”  για τα προσφυγόπουλα που φτάνουν στο λιμάνι του Πειραιά  και είδη πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες.

Ευχαριστούμε πολύ τον Αντιπρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Δάρα Δημήτρη για την πολύτιμη  βοήθειά του σε όλη τη διαδικασία,  τον γυμναστή του σχολείου κ. Λαμπαούνα Τάσο,   τους μαθητές και τους γονείς των μαθητών που συμμετείχαν στο τουρνουά, καθώς και όλους τους μαθητές και γονείς του σχολείου για την προσφορά τους.

Εκδήλωση για την 25η Μαρτίου 1821

βρυζακησΣας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016 στις 08.30 θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου η γιορτή για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης . Η γιορτή θα αρχίσει στις 08.30 και θα ολοκληρωθεί περίπου στις 10.00. Την ημέρα αυτή δε θα πραγματοποιηθούν μαθήματα και δε θα λειτουργήσει το Ολοήμερο πρόγραμμα (ΠΔ201/1998).

Για να δείτε το πρόγραμμα της γιορτής πατήστε εδώ.

Τελετή απονομής βραβείων “Πάμε Σινεμά;”

παμε σινεμαΗ Τελετή απονομής βραβείων των ταινιών του 8ου Φεστιβάλ Μαθητικών ταινιών ‘’Πάμε Σινεμά;’’ θα διεξαχθεί, το Σάββατο 26 Μαρτίου 2016, ώρα 18.30, στο Θέατρο της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης, Μασσαλίας 22 (Μετρό: Στάση Πανεπιστήμιο).
Η Τελετή θα μαγνητοσκοπηθεί.
Στο 8ο Φεστιβάλ Μαθητικών ταινιών ‘’Πάμε Σινεμά;’’ συμμετέχουν 22 ταινίες από σχολεία όλης της Ελλάδας και μπορείτε να τις απολαύσετε στην ιστοσελίδα  www.pamecinema.net. Προλαβαίνετε ακόμη να ψηφίζετε τις ταινίες “Διήμερη” και “Μάικ”, με τις οποίες συμμετέχει το σχολείο μας.
Τα μέλη της κριτικής επιτροπής είναι:
1. Θόδωρος Αντωνίου, Ακαδημαϊκός, Συνθέτης και Διευθυντής του Προγράμματος Μουσικής του Hellenic American University
2. Χρήστος Δήμας, Σκηνοθέτης
3. Σπύρος Κασσιμάτης, Εκπαιδευτικός, Αντιπρόεδρος Ε.Π.Β.Ε.
4. Αργύρης Θέος, Διευθυντής φωτογραφίας
5. Αριάδνη Καβαλιέρου, Ηθοποιός
Το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πάμε Σινεμά; πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Η Τελετή απονομής βραβείων πραγματοποιείται με την Ευγενική Υποστήριξη και συνεργασία του Hellenic American College / Hellenic American University.
Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

Διεύθυνση προγράμματος: Αντώνης Κιούκας