Αρχείο για "9 Φεβρουαρίου 2016"

Δραστηριότητες για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

SID_2016_Save_the_date_01Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου και αναγνωρίζοντας την κρισιμότητα του θέματος και την ανάγκη για ενημέρωση των μαθητών προγραμματίζονται,  από την καθηγήτρια Πληροφορικής του σχολείου κ. Χαλατσά Κωνσταντίνα, για τις 9 Φεβρουαρίου 2016 και για όλη την εβδομάδα που διανύουμε οι ακόλουθες δραστηριότητες στις διάφορες τάξεις τους σχολείου:
• Προβολή video «Το Παντοπωλείο»
• Επιτραπέζιο παιχνίδι «Περιπέτεια στο Κυβερνοδάσος»
• Παρουσιάσεις έργων των μαθητών με θέμα «Οι κακοί του διαδικτύου»
• Προβολή παρουσίασης με θέμα «Safer Internet» και webinars με σχετικά θέματα.

Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

08-02-16_gripiΣύμφωνα με το υπ. αριθμ. Φ1/19740/Δ2/05-02-2016 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ συστήνονται στις σχολικές μονάδες οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης:
1. Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης αναμένουν, σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με
άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.
2. Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:
Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών
αντικειμένων.
Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με
χαρτομάντιλο. Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση
στους κάδους απορριμμάτων.
Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή
εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

Οι παραπάνω οδηγίες πρέπει να τηρούνται και από το προσωπικό των κυλικείων.