Αρχείο για "3 Νοεμβρίου 2015"

Βράβευση Ψηφιακού Διδακτικού Σεναρίου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΧΑΛΑΤΣΑΘερμά συγχαρητήρια! στη συνάδελφο, καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Χαλατσά Κωνσταντίνα, η οποία βραβεύτηκε σήμερα από την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων (ΕΥΕ ΕΔ) του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ) και  το  Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ)  για το ψηφιακό διδακτικό σενάριό της με τίτλο “Ένα σπίτι για τον “Δυφιούλη”-Μέσα αποθήκευσης ψηφιακών δεδομένων”, στο πλαίσιο της Πράξης “Ανάπτυξη μεθοδολογίας και ψηφιακών διδακτικών σεναρίων για τα γνωστικά αντικείμενα της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης”του Ε.Π. “Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση” ΕΣΠΑ 2007-2013.

Τραπεζοκόμος στο Ολοήμερο

LunchΑπό αύριο, Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2015,  θα υπάρχει τραπεζοκόμος, η κ. Ελένη Λιάνου, στο Ολοήμερο.

Γι΄αυτό, οι μαθητές θα μπορούν  πια να φέρνουν το φαγητό τους.

Το πρωί, κατά την άφιξή τους στο σχολείο, θα πρέπει να τοποθετούν το μπολ με το φαγητό τους στο ψυγείο, στον χώρο της τραπεζαρίας, στο οποίο θα αναγράφεται το όνομά τους με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.

Στο τσαντάκι του ολοήμερου θα ήταν καλό να έχουν μια πετσετούλα, πιρούνι ή κουτάλι (ανάλογα με το φαγητό τους), χαρτοπετσέτα  και το παγουρίνο τους. Μην αμελείτε να τους βάζετε σαλάτα και ψωμί.

Εδώ, μπορείτε να διαβάσετε και τη σχετική ανακοίνωση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Λειτουργία WC μαθητών

wc1Από σήμερα, Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2015,  θα λειτουργούν για τους μαθητές του β΄κτηρίου οι τουαλέτες του α΄ορόφου. Σ΄αυτές οι μαθητές θα μπορούν να πηγαίνουν,  όταν υπάρχει ανάγκη, κατά την ώρα του μαθήματος και όχι στο διάλειμμα. Ευχαριστούμε πολύ τον Πρόεδρο κ. Νίκο Παπαδάκο και την Αντιπρόεδρο κ. Ελένη Βλάχου -Σταματάκη της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Αμαρουσίου για τη βοήθειά τους στην υλοποίηση του έργου αυτού.

Τροποποίηση εβδομαδιαίου ωρολογίου προγράμματος

παιδιαΣας πληροφορούμε ότι από την Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2015 όλοι οι μαθητές του σχολείου που παρακολουθούν το Πρωινό Πρόγραμμα θα σχολούν κάθε μέρα στις 14:00.
Από την Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2015 θα λειτουργεί το Ολοήμερο Πρόγραμμα με τα τμήματα: Α΄ , Β΄ και Γ΄ τάξης, καθώς και με τους μαθητές της Δ΄ τάξης που έχουν αδέλφια στις Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις.
Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα η ώρα αποχώρησης για τους μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων καθημερινώς θα είναι 16.15, ενώ για τους μαθητές της Γ΄ τάξης από τη Δευτέρα έως την Πέμπτη θα είναι στις 16.15, ενώ την Παρασκευή στις 15.30.
Παρατήρηση: Εννοείται, ότι ισχύουν οι ώρες αποχώρησης που είχαν σημειωθεί από τους γονείς στη δήλωση συμμετοχής των μαθητών για το Ολοήμερο.