μαριονεττεςΟ Δήμος Αμαρουσίου, σε συνεργασία με το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο “Έργο Πολιτισμού Τέχνης & Εκπαίδευσης” και τον θίασο Ελληνικές Μαριονέτες, πραγματοποιεί μια ξεχωριστή δράση πολιτισμού, εκπαίδευσης και διαπαιδαγώγησης για όλους τους μαθητές των δημοτικών σχολείων της πόλης, μέσω ενός ειδικού προγράμματος παραστάσεων μαριονετών. Το Σωματείο “Έργο Πολιτισμού Τέχνης & Εκπαίδευσης” και ο θίασος Ελληνικές Μαριονέτες ιδρύθηκαν το 1960 από τον αείμνηστο Φραγκίσκο-Τάκη Καλαϊτζάκη, πρωτοπόρο σύμβουλο δημοσίων σχέσεων, χαρισματικό παιδαγωγό και ταλαντούχο καλλιτέχνη. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ. Οι παραστάσεις θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 30 Απριλίου 2015 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου την 5η ώρα για τις  Δ΄,  Ε΄ και ΣΤ΄τάξεις και την 6η ώρα για τις Α΄, Β΄και Γ΄ τάξεις και η θεματολογογία τους είναι γύρω από την ισορροπημένη διατροφή, τη φυσική δραστηριότητα και τον αθλητισμό, την αναγκαιότητα της πρόσληψης των απαραίτητων βιταμινών, του ανοσοποιητικού συστήματος, καθώς και τη σωστή αντιμετώπιση των ιών.