Αρχείο για "30 Νοεμβρίου 2014"

“Βιβλία σε ρόδες” στο ΣΤ2

biblia se rodes

Το πρόγραμμα “Βιβλία σε ρόδες” είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εισάγεται φέτος στη Διεύθυνση Β΄ Αθήνας από τους υπεύθυνους  Περιβαλλοντικών και Πολιτιστικών θεμάτων. Κάθε σάκος -βαλίτσα περιέχει 25 βιβλία γνώσεων και μυθοπλασίας που καλύπτουν διαφορετικά επίπεδα αναγνωστικής δεξιότητας. Τα βιβλία  μπορούν να τα δανειστούν οι μαθητές στο σπίτι να τα διαβάσουν ή απλώς να τα ξεφυλλίσουν. Επίσης , είναι δυνατόν να δανειστούν τα βιβλία και άλλοι μαθητές του ίδιου σχολείου.
 Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα συμμετέχει το ΣΤ2 του σχολείου μας με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Μπαλανίκα Αφροδίτη. Η δική τους βαλίτσα έχει θέμα τη θάλασσα. Ήρθε στο σχολείο μας την Παρασκευή 07/11/2014 και θα επιστραφεί την Παρασκευή 05/12/2014.
Οι γονείς ενημερώθηκαν με έντυπο για τους σκοπούς του προγράμματος   και όσοι επιθυμούσαν υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση  με την οποία επιτρέπουν στα παιδιά να φωτογραφηθούν και οι φωτογραφίες τους να αναρτηθούν στη σελίδα www.vivliaserodes.gr/.

Ετικέτες: ,

Παιδαγωγική συνάντηση εκπαιδευτικών των Τμημάτων Ένταξης

tmima entaxis        hiourea1

Τη Δευτέρα 1η Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 12:00 έως 14:00  θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας η προγραμματισμένη από την κ. Χιουρέα Ουρανία Σχ. Σύμβουλο ΕΑΕ της 2ης Περιφέρειας (Αν. Αττικής & Β΄ Αθήνας) & 17ης Περιφέρειας (Ν. Κυκλάδων) Παιδαγωγική συνάντηση των εκπαιδευτικών των Τμημάτων Ένταξης  Β΄Αθήνας και συγκεκριμένα των περιοχών Αμαρουσίου, Ηρακλείου, Λυκόβρυσης, Μεταμόρφωσης, Ν. Ιωνίας, Πεύκης, Φιλοθέης και Χαλανδρίου, σύμφωνα με το υπ. αριθμ. Φ22.4/1871/17-11-2014 σχετικό  έγγραφο της σχολικής συμβούλου, για να συζητηθούν διάφορα θέματα που αφορούν τη λειτουργία των Τμημάτων Ένταξης.

Ολοκλήρωση του αντιφυματικού εμβολιασμού

emb a14 emb2 14b

Με επιτυχία  ολοκληρώθηκε ο αντιφυματικός εμβολιασμός των μαθητών της Α΄τάξης του σχολείου μας την Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014. Σ΄ αυτό συνέβαλαν οι γιατροί, η κ. Καίτη Σεβαστή από το Πολυιατρείο του Δήμου Αμαρουσίου, οι γονείς με την έγκαιρη προσκόμιση των ερωτηματολογίων και των βιβλιαρίων υγείας των παιδιών και οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων της Α΄ τάξης.

Συγκέντρωση ειδών διατροφής για το “Χαμόγελο του Παιδιού”

hamogelo 14Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας ενόψει των επικείμενων εορτών των Χριστουγέννων αποφάσισε να συγκεντρώσει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης και να τα προσφέρει στο «Χαμόγελο του Παιδιού», σύμφωνα με το υπ. αριθμ. 185047/Δ2/17-11-2014 έγγραφο του ΥΠΑΙΘ, προωθώντας παράλληλα ένα μήνυμα, αγάπης, ελπίδας, προσφοράς και αισιοδοξίας.

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, κακάο, άνθος αραβοσίτου, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι , μπαχαρικά, αλεύρι κ.ά.

Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα σαμπουάν, κρέμες περιποίησης βρεφών κ. ά.

Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες κ.ά.

Είδη υγιεινής: σακούλες απορριμμάτων, χλωρίνη, μαλακτικά ρούχων κ.ά.

Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, αλουμινόχαρτο, διαφανή μεμβράνη κ.ά.

Η συγκέντρωση των παραπάνω ειδών πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως τις 12 Δεκεμβρίου 2014.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την ευαισθησία σας και τη συμβολή σας σε αυτή μας την πρωτοβουλία.

Ετικέτες: , , , ,