Αρχείο για "23 Νοεμβρίου 2014"

Η εκδήλωση για το Πολυτεχνείο στο σχολείο μας

17noe 1Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του σχολείου μας για την εξέγερση του Πολυτεχνείου τη Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014. Οι εξήντα δύο μαθητές της Δ΄ τάξης με τη βοήθεια των  εκπαιδευτικών τους κ. Γιαννουράκου Ελένη, κ. Ζαΐμη Τάσο, κ. Οικονόμου Ασπασία, καθώς και των εκπαιδευτικών  ειδικοτήτων κ. Λάλου Μαρία (Μουσικός), κ. Ηλιάκη Γιάννη (Εικαστικών) και   κ. Χριστόπουλο Βασίλη (Θεατρικής Αγωγής) απέδωσαν με άψογο τρόπο το νόημα των ημερών της εξέγερσης του Πολυτεχνείου 1973. Ιδιαίτερα, μας τίμησαν με την παρουσία τους ο σχολικός σύμβουλος της Περιφέρειάς μας κ. Ράπτης Ηλίας και ο υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας κ. Γκότζος Δημήτρης.

19 Νοεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα ενάντια στην Παιδική Κακοποίηση

kakopoihsh-300x188Στις μέρες μας αρκετά παιδιά πέφτουν θύματα κακοποίησης, κυρίως από τους γονείς τους ή άλλα σημαντικά πρόσωπα του περιβάλλοντός τους, οι οποίοι χρησιμοποιούν τη βία ως μέσο πειθαρχίας. Τα τελευταία χρόνια, έχει διαπιστωθεί και κακοποίηση μεταξύ συνομηλίκων. Τα μεγαλύτερα ποσοστά κοκοποίησης μεταξύ συνομηλίκων εμφανίζονται στο Γυμνάσιο. Κακοποίηση είναι η άσκηση βίας με σκοπό την “επιβολή ελέγχου” ή την υποταγή. Είναι μια επιθετική συμπεριφορά που προκαλεί τραύμα, πόνο, φόβο, δυσφορία, ενοχή και έχει πολλές αρνητικές συνέπειες για το άτομο που τη δέχεται. Υπάρχουν πολλές μορφές κακοποίησης όπως: σωματική, λεκτική, ψυχολογική, σεξουαλική, κακοποίηση μέσω διαδικτύου κ. ά. Όταν υπάρχει κακοποίηση υπάρχει και ανισορροπία δυνάμεων ψυχική ή σωματική. Αυτός που κακοποιεί αισθάνεται ή και είναι πιο ισχυρός από αυτόν που κακοποιείται, ο οποίος νιώθει ανήμπορος να αντιδράσει. Έτσι δημιουργούνται οι θύτες και τα θύματα.

Γι΄αυτό τον λόγο έχουν δημιουργηθεί κέντρα υποστήριξης και καθοδήγησης από διάφορους φορείς για τα θύματα, τους θύτες, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς. Δείτε το σχετικό video που ακολουθεί:

Φωτογράφιση 2014-2015

photografisi 14Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 25 Νοεμβρίου 2014 με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, θα πραγματοποιηθεί η ετήσια φωτογράφιση των μαθητών όλων των τάξεων του σχολείου με σκοπό τη δημιουργία σχολικού ημερολογίου.

Ετικέτες: ,