france

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Η Ελληνική Πολιτεία, ανταποκρινόμενη στις νέες ανάγκες των σύγχρονων κοινωνιών και εφαρμόζοντας την ευρωπαϊκή πολιτική για πολυγλωσσία, προσφέρει τη δυνατότητα στα παιδιά μας να μάθουν να χρησιμοποιούν, στην καθημερινή τους ζωή, αλλά και αργότερα στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία, περισσότερες από μία ξένες γλώσσες. Σε αυτό το πλαίσιο, καλείστε να επιλέξετε τη 2η ξένη γλώσσα που θα αρχίσει να διδάσκεται το παιδί σας στην Ε΄ Δημοτικού.

Ίσως γνωρίζετε ότι, σύμφωνα με πολλές μελέτες, η εκμάθηση ξένων γλωσσών από μικρή ηλικία:

• ενισχύει τις διανοητικές ικανότητες του μαθητή,

• βελτιώνει τις επιδόσεις του και στα άλλα μαθησιακά αντικείμενα,

• καλλιεργεί μια πολυδιάστατη προσωπικότητα, ικανή να αντεπεξέλθει σε ποικίλες κοινωνικές και επικοινωνιακές καταστάσεις,

• βοηθά στην ανάπτυξη της κριτικής του σκέψης,

• ενισχύει την ικανότητά του να «μαθαίνει πώς να μαθαίνει», ικανότητα πρώτιστης σημασίας για τον μαθητή του 21ου αιώνα,

• προσφέρει ανεκτίμητα εφόδια για την μελλοντική του μαθησιακή, αλλά και επαγγελματική του σταδιοδρομία.

Ως Σχολική Σύμβουλος για την εκμάθηση τη γαλλικής γλώσσας στην Περιφέρεια της Β΄ Αθήνας, θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι οι εκπαιδευτικοί Γαλλικής Γλώσσας που υπηρετούν στα σχολεία μας προσφέρουν και θα συνεχίσουν να προσφέρουν τον καλύτερο εαυτό τους, ώστε οι μαθητές να χαρούν την πρώτη επαφή με τη γαλλική και να αποκτήσουν σταδιακά ένα καλό επίπεδο γλωσσομάθειας στα γαλλικά.

Για την επόμενη σχολική χρονιά και με βάση τα δικά σας κριτήρια θα κληθείτε να επιλέξετε τη 2η ξένη γλώσσα που θα διδαχθεί το παιδί σας στην Ε΄ Δημοτικού. Σας παραθέτω, επομένως, τους λόγους που καθιστούν την εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας μια παιδαγωγικά ορθή επιλογή και ένα πολύτιμο εφόδιο για τα παιδιά μας.

Η γλώσσα των πέντε ηπείρων

• Τα γαλλικά είναι η μόνη γλώσσα μαζί με τα αγγλικά που διδάσκεται και ομιλείται και στις 5 ηπείρους.

• Ομιλείται από 220 εκατομμύρια ανθρώπους σε ολόκληρο τον κόσμο.

• Είναι η δεύτερη ξένη γλώσσα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

• Είναι η γλώσσα των μεγάλων διεθνών οργανισμών και των 68 χωρών της Γαλλοφωνίας.

Η χαρά της μάθησης

• Πολλές γαλλικές λέξεις έχουν ελληνική ρίζα, τόσο στην καθημερινότητά μας όσο και σε ορολογία που σχετίζεται με τη βιολογία, την ιατρική, τα μαθηματικά, τη φιλοσοφία, την ψυχολογία, το θέατρο: pyjama, biologie, acrobate, chronologie….

• H εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της διπλωματίας και της εκπαίδευσης των φοιτητών σε όλες τις σχολές των σωμάτων ασφαλείας της χώρας μας.

• Η γνώση της γαλλικής γλώσσας διευκολύνει την εκμάθηση και άλλων λατινογενών γλωσσών όπως τα ισπανικά και τα ιταλικά.

Μέλλον : Οι σπουδές στη Γαλλία

• Σπουδές χωρίς δίδακτρα και πολύ χαμηλά έξοδα εγγραφής, ίδια για όλους τους φοιτητές (Γάλλους ή αλλοδαπούς).

• Παρέχεται επίδομα στέγασης και άλλες κοινωνικές παροχές.

• Η πιστοποίηση της γαλλικής γλώσσας διευκολύνει την εγγραφή των φοιτητών στα γαλλικά πανεπιστήμια μέσω αναγνωρισμένων διπλωμάτων που αποκτώνται στην Ελλάδα.

Επαγγελματικές προοπτικές

• Η Γαλλία είναι ο πρώτος επενδυτής στην Ελλάδα με 35.000 θέσεις εργασίας σε 120 γαλλικές επιχειρήσεις.

• Τομείς ανάπτυξης: Από τα δημόσια έργα έως τον αγροτικό και διατροφικό τομέα και από τη μόδα και τις τέχνες έως την ιατρική, τον τουρισμό και τον φαρμακευτικό τομέα.

• Η Γαλλία είναι η τρίτη χώρα επενδύσεων σε παγκόσμια κλίμακα.

Γαλλία, η χώρα της καινοτομίας, της τεχνολογίας και της τεχνογνωσίας

• Η Γαλλία διακρίνεται στην τεχνολογία στην καινοτομία και την τεχνογνωσία.

• Οι σιδηρόδρομοι (TGV, προαστιακός), οι αυτοκινητόδρομοι (Ολυμπία οδός), τα έργα υποδομής (γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου), η αεροναυπηγική (Airbus), τα διαστημικά προγράμματα (Ariane), η νανοτεχνολογία, η ιατρική (Jules Hoffmann, βραβείο Νόμπελ ιατρικής, 2011), τα αυτοκίνητα (Renault, Peugeot, Citroen) είναι μερικοί από τους τομείς στους οποίους η τεχνογνωσία των Γάλλων αποτελεί πόλο έλξης ερευνητικών προγραμμάτων, πανεπιστημιακών συνεργασιών και επενδύσεων.

Πολιτισμός

• Γάλλοι συγγραφείς και ποιητές άντλησαν την έμπνευσή τους και ανέδειξαν μέσα από τα έργα τους το φυσικό κάλλος, τις τέχνες, τα γράμματα και τα ιδεώδη του αρχαιοελληνικού πολιτισμού (Yourcenar, Hugo, Sartre). Αντίστοιχα, Έλληνες διανοούμενοι και δημιουργοί επηρεάστηκαν από το Διαφωτισμό, τη γαλλική επανάσταση και τα δικαιώματα του ανθρώπου, αναζήτησαν και βρήκαν στέγη και πνευματική τροφή στη Γαλλία (Ελύτης, Καστοριάδης, Αλεξάκης, Εγγονόπουλος).

Τελειώνοντας, θα ήθελα να επισημάνω ότι η γαλλική γλώσσα μεταφέρει στους μαθητές ένα σημαντικό πολιτισμό, είναι εύηχη και οικεία στα παιδιά. Αν οι προηγούμενες γενιές μεγάλωσαν με τα γαλλικά τραγούδια, τη γαλλική λογοτεχνία, το γαλλικό κινηματογράφο και το θέατρο, τα σημερινά παιδιά διασκεδάζουν με τον Astérix και τον Petit Nicolas, γνωρίζουν το γαλλικό ποδόσφαιρο και το τουρνουά τέννις.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι πάντα στη διάθεση σας στο τηλ. 6945547628.

Η Σχολική Σύμβουλος Γαλλικής Γλώσσας

Θηρεσία Φωτιάδου