Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Πρώτες βοήθειες

Το πρόσφατο σεμινάριο  πρώτων βοηθειών, διοργανώθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας υπό την καθοδήγηση της σχολικής νοσηλεύτριας κυρίας Σιελούλη Ελένης. Η κυρία Σιελούλη με την εμπειρία και τη γνώση της μας ενημέρωσε και εκπαίδευσε για τις βασικές πρακτικές πρώτων βοηθειών, εξοπλίζοντάς μας με τα απαραίτητα εργαλεία για την αντιμετώπιση κρίσιμων καταστάσεων στο σχολικό περιβάλλον.

Τουρνουά Ποδοσφαίρου Αλληλεγγύης

Τουρνουαρ

Η συμμετοχή του σχολείου μας σε ένα τουρνουά ποδοσφαίρου αλληλεγγύης αποτέλεσε μια όμορφη ευκαιρία να ενώσουμε τις δυνάμεις μας για έναν κοινό σκοπό. Με τη συγκέντρωση ρούχων και τροφίμων για παιδιά που έχουν ανάγκη, αποδείξαμε πέρα από την αθλητική μας δραστηριότητα τη δέσμευσή μας στην υποστήριξη και την αλληλεγγύη προς τους συνανθρώπους μας. Η συμβολή μας αποτέλεσε ένα μικρό αλλά σημαντικό βήμα προς τη δημιουργία ενός καλύτερου και πιο αλληλέγγυου κόσμου.

Πρόγραμμα φιλαναγνωσίας Δ τάξης

Δ δημοτικού

Διασχίσετε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας είναι το μήνυμα, που μας έρχεται από την Ιαπωνία. Οι μαθητές/τριες  της  Δ’ τάξης συζήτησαν για την αξία της ανάγνωσης βιβλίων, εικονογράφησαν τις ιδέες τους, παρουσίασαν το αγαπημένο τους βιβλίο και μοιράστηκαν σελιδοδείκτες με το μήνυμα της ημέρας.

Ενημέρωση από Πολιτική Προστασία

29a20013 dd37 44a6 af49 4a546f000cd9

Η επίσκεψη της Πολιτικής Προστασίας στο σχολείο μας αποτέλεσε μια ευκαιρία για τους μαθητές και τις μαθήτριες μας να ενημερωθούν σχετικά με τη διαχείριση ακραίων καταστάσεων και φυσικών καταστροφών. Μέσα από πρακτικές συμβουλές και πληροφορίες, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν πώς να αντιδρούν και πώς να προστατεύονται σε περιπτώσεις εκτάκτων γεγονότων. Η παρουσίαση αποτέλεσε ένα σημαντικό βήμα για την ενίσχυση της επίγνωσης και της προετοιμασίας μας ως κοινότητας σε περιπτώσεις κρίσεων.

Ενδοσχολικές επιμορφώσεις εκπαιδευτικών σχολείου

image0

Οι επιμορφώσεις των εκπαιδευτικών στο σχολείο μας αποτελούν θεμέλιο για τη συνεχή βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και την ανάπτυξη των επαγγελματικών τους δεξιοτήτων. Μέσω σεμιναρίων, εργαστηρίων και ενημερωτικών συναντήσεων, οι εκπαιδευτικοί αποκτούν πρόσβαση σε νέες μεθόδους διδασκαλίας, εκπαιδευτικά εργαλεία και προηγμένες τεχνολογίες που ενισχύουν την αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας. Με την στήριξη αυτών των εκπαιδευτικών πρωτοβουλιών, δημιουργείται ένα περιβάλλον που προάγει τη συνεχή εκπαιδευτική ανάπτυξη και την επίτευξη υψηλών προτύπων ποιότητας στην εκπαίδευση. Συγκεκριμένα την σχολική χρονιά 2023-2024 πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες ενδοσχολικές επιμορφώσεις:

“Ρομποτική STEAM”

“Πρώτες Βοήθειες”

“Δεξιότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας εκπαιδευτικών- μαθητών/τριών στην διαμόρφωση θετικού παιδαγωγικού κλίματος σχολικής τάξης”

“Διαχείριση Συγκρούσεων”

Επίσκεψη στο χοροθέατρο Δόρα Στράτου

9f445e72 150c 427e 82f3 44b17a55ee26

Τα παιδιά της Δ τάξης ενημερώθηκαν για την ιδρύτρια του θεάτρου,τη Δόρα Στρατού μέσα από πληροφορίες από τη ζωή της και πώς έφτασε στην υλοποίηση αυτού του θεάτρου.Επίσης προβλήθηκαν κάποια παραδοσιακά όργανα,τα οποία τα παιδιά φτιάξανε με παζλ.Ακόμη διδάχτηκαν και χόρεψαν κάποιους χορούς και στο τέλος επισκέφτηκαν τον εξωτερικό χώρο, εκεί όπου γίνονται οι χορευτικές παραστάσεις.

Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο

132504a8 cbfc 43e0 9377 2563a0d75cd8

Η επίσκεψη των μαθητών της Β τάξης του σχολείου μας στο λαογραφικό μουσείο ήταν μια εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη στη μνήμη τους. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής αυτής, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν την πλούσια κληρονομιά και τον πολιτισμό της χώρας μας μέσα από τις εκθέσεις και τις δραστηριότητες του μουσείου. Ανακάλυψαν παραδοσιακά είδη, έθιμα και έργα τέχνης που αντιπροσωπεύουν την πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας.

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

e2ea3ff7 9d6c 4cf1 9c5d e41079cfd8c7 f282a78b 2dc3 4db2 8957 5a3b5cce9968

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου αποτελεί ένα σημαντικό κεφάλαιο στην ιστορία της χώρας μας, και το σχολείο μας τη γιόρτασε με ιδιαίτερη λαμπρότητα και ενθουσιασμό. Η γιορτή των μαθητών της ΣΤ τάξης ανέδειξε το ηρωισμό και την πατριωτική αγάπη και τίμησε με σεβασμό και ενθουσιασμό την εθνική επέτειο. Μέσα από τη γιορτή αυτή, οι μαθητές μας ενισχύθηκαν στην αίσθηση της ελληνικής ταυτότητας και της ιστορικής συνείδησης, ενώ διαμορφώθηκαν ισχυροί δεσμοί αλληλεγγύης και συνεργασίας μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών.

ΟΡΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΥ