Στη σελίδα μας θα βρείτε πληροφορίες για το σχολείο μας, νέα και δραστηριότητες που υλοποιούνται σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς!
Καλοκαίρι μου μυρίζει!!!
Σχολική χρονιά 2023-2024… Από Σεπτέμβρη μέχρι Ιούνιο πόσο γρήγορα πέρασε ο χρόνος!!! Οι εποχές αλλάζανε κι εμείς από πίσω, να αλλάζουμε το ταμπλό της τάξης. Δέντρα με γυμνά κλαδιά και φύλλα πεσμένα κιτρινωπά και χρυσαφιά… Τι όμορφα τα χρώματα του φθινοπώρου!!! Χειμώνιασε σιγά σιγά και φύγανε τα χελιδόνια, και κάνει κρύο πολύ κρύο. Γιατί άραγε κάνει κρύο; Αλλά να έρχονται τα Χριστούγεννα, ναιιιι λαμπάκια παντού, και δωράκια και γλυκά κι ο Ρούντολφ το ελαφάκι!!! Και λίγο πιο εκεί ο Αρλεκίνος με τη συγκινητική ιστορία του και τους μασκαράδες που μας ξεσηκώνουν για τρελό χορό!!! Κρυμμένη στο βάθος, μια ανθισμένη αμυγδαλιά που προμηνύει τον ερχομό της Άνοιξης! Μμμ… μοσχομυριστά λουλούδια και φρέσκο καταπράσινο χορταράκι στο χώμα και ζουζούνια…πολλά και ανυπόμονα ζουζούνια έτοιμα να ρουφήξουν όλη τη γύρη!!! Και μέχρι να προλάβουμε να μυρίσουμε την Άνοιξη, τσουπ… το γλυκό καλοκαιράκι! Καυτός ήλιος, ζέστη αλλά και παγωτά και καρπούζι και πεπόνι και μπανάκια στη θάλασσα!!! Τρελό και γλυκό καλοκαιράκι. Πόσα μάθαμε φέτος και πόσο μεγαλώσαμε και πόσο ψηλώσαμε… Όμορφη χρονιά που πέρασε γλυκά. Παίξαμε, ζωγραφίσαμε, διαβάσαμε, γράψαμε, γελάσαμε, συγκινηθήκαμε, αρρωστήσαμε…αχ αυτές οι ιώσεις… Όλα όμως πήγαν καλά. Ώρα λοιπόν για ξεκούραση!!! Ώρα να “φορτίσουμε τις μπαταρίες”…
4ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων: “Η θάλασσα είναι ζωή”
Στο 4ο Εργαστήρι Δεξιοτήτων ασχοληθήκαμε με τη θάλασσα. Με τη βοήθεια της Helmepa junior και του προγράμματός της σχετικά με την ευαισθητοποίηση όλων για την μόλυνση των θαλασσών, ανακαλύψαμε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα. Έχοντας παρέα πάντα τον γλάρο της Helmepa, πετάξαμε πάνω από τους ωκεανούς και τις θάλασσες και είδαμε ότι όντως οι άνθρωποι με Συνεχίστε την ανάγνωση →
Μεγάλωσα κι εγώ, θα πάω στο Δημοτικό!!!
![IMG 20240530 120404](https://blogs.sch.gr/95nipthe/files/2024/06/IMG_20240530_120404-225x300.jpg?x43267)
Στα πλαίσια του προγράμματος “Ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό” που υλοποιήσαμε στο νηπιαγωγείο μας, επισκεφτήκαμε την Α΄ τάξη του δημοτικού και είδαμε πως είναι ο χώρος που θα μας φιλοξενήσει την επόμενη χρονιά. Εντοπίσαμε ομοιότητες και διαφορές, γράψαμε στον πίνακα και τα παιδιά της πρώτης μας δείξανε τα βιβλία και τα τετράδιά τους. Παίξαμε ένα παιχνίδι Συνεχίστε την ανάγνωση →
Αυτή η συλλογή περιέχει 8 φωτογραφίες.
Απόκριες στο Νηπιαγωγείο μας!
Καλώς το καρναβάλι με τους τρελούς χορούς… Οι Απόκριες ήρθαν κι εμείς όπως πάντα έτοιμοι να τις υποδεχτούμε. Πως αλλιώς… μασκαρευτήκαμε!!! Και ξαφνικά στην τάξη μας ήρθαν ο spiderman, η Άννα απ΄ το Frosen, μαγισσούλες, σκυλάκια, η Μinie και πολλοί άλλοι “φίλοι” μας. Κάναμε τρελό πάρτι με μπαλόνια, σερπαντίνες και χορό. Στολίσαμε την τάξη μας, ζωγραφίσαμε, φτιάξαμε μάσκες, φουσκώσαμε και…σκάσαμε μπαλόνια!
Ήρθαν τα Χριστούγεννα!!! Πιάσαμε πινέλα, μπογιές, ψαλίδια και στολίδια…Πασπαλιστήκαμε με χρυσόσκονη, φορέσαμε την γιορτινή μας διάθεση και δημιουργήσαμε πράματα και θάματα! Ελαφάκια, Αη-Βασίληδες μπήκαν στο σχολείο μας και μας γέμισαν χαρά. Τραγουδήσαμε, χορέψαμε, παίξαμε!!!Και του χρόνου με υγεία!!!
![IMG 20231220 124956 ΠΑΡΑΜΥΘΙ 3](https://blogs.sch.gr/95nipthe/files/2023/12/IMG_20231220_124956-ΠΑΡΑΜΥΘΙ-3-300x167.jpg?x43267)
Αυτή η συλλογή περιέχει 16 φωτογραφίες.