Άρθρα για 29, Μάρτιος 2014

ΖΩΝΤΑΝΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΩΝ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ   Ενάντια στο ρατσισμό, τις διακρίσεις, την προκατάληψη, τον κοινωνικό αποκλεισμό     ΤΙ:  Ζωντανή Βιβλιοθήκη, μια βιωματική δράση για την προώθηση ενός πολιτισμού πολυμορφίας, ενάντια στις διακρίσεις, την προκατάληψη, τον ρατσισμό και τον κοινωνικό αποκλεισμό. Η Ζωντανή Βιβλιοθήκη προτείνει την ανθρώπινη επαφή ως… (συνέχεια…)

Mε αφορμή το βιβλίο το ταξίδι του Φερεϋντούν δημιουργήσαμε  μια διαδραστική αφίσα  στο glogsteredu και σας προσκαλούμε να  ακολουθήσετε μαζί μας  τα ίχνη της  προσφυγιάς …….. ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Οι  μαθητές  της Δευτέρας τάξης του σχολείου μας  επισκέφτηκαν τον πνευματικό χώρο του δήμου Αθηναίων στο Γκύζη για να παρακολουθήσουν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Το δέντρο και το δάσος”. Σκοπός του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα περιβάλλοντος,η καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης και η ανάπτυξη φιλικότερων προς το περιβάλλον συμπεριφορών για μια πόλη πιο πράσινη… (συνέχεια…)