7 Απρ 2013

Μουσική από τις γειτονιές του κόσμου.

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Γ τάξη, Διαπολιτισμική Εκπαίδευση, Δράσεις, Πολιτισμός, Στ τάξη

Στα πλαίσια  της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης με πρωτοβουλία του Σχολικού μας Συμβούλου Χ. Παπαδόπουλου πραγματοποιήθηκε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους μαθητές της Γ΄ και ΣΤ΄τάξης  του 93ου και 95ου Δ.Σ. με  τη συνεργασία του πολιτιστικού κέντρου  “Ανάσα” και το  Μιχάλη Afolayan.

Τα παιδιά ταξίδεψαν στις γειτονιές της Δ.Αφρικής  και γνώρισαν αντιπροσωπευτικά στοιχεία της παραδοσιακής μουσικής των ανθρώπων της  αλλά αναγνώρισαν και κάποια  κοινά στοχεία των λαικών παραδοσιακών οργάνων της αφρικανικής και ελληνικής μουσικής .

ΚΛΙΚ  για να δείτε το βιντεάκι των παιδιών, Μουσική από τις γειτονιές του κόσμου

Περισσότερες πληροφορίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν εκπαιδευτικό συμπλήρωμα στη διδασκαλία της Μουσικής του Κόσμου στο σχολείο.

• Κρουστά όργανα Δ. Αφρικής

Με δεδομένη την κυρίαρχη θέση του ρυθμού στη μουσική της (Δυτικής) Αφρικής, είναι ευνόητο ότι η σημαντικότερη κατηγορία οργάνων είναι αυτή των κρουστών. Ειδικότερα, τα κρουστά που προσδίδουν στη μουσική της Δυτικής Αφρικής το ιδιαίτερο χρώμα της, σε σχέση με τις υπόλοιπες περιοχές της ηπείρου, είναι τα ιδιόφωνα κρουστά, και περισσότερο αυτά που παράγουν μελωδικούς ήχους. Χαρακτηριστικά είναι το μπίρα (mbira), ένα είδος λαμελλόφωνου και το μπάλα (bala) , ένα είδος ξυλόφωνου με 15 έως 19 τόνους. Φυσικά, χρησιμοποιούνται και ιδιόφωνα χωρίς συγκεκριμένο τονικό ύψος, όπως τα κουδούνια, που παίζονται κυρίως από γυναίκες.

Όσον αφορά τα μεμβρανόφωνα κρουστά, ο πιο διαδεδομένος τύπος τυμπάνου είναι το τάμα(tama) που έχει δύο επιφάνειες που χτυπιόνται με τα χέρια ή με μπαγκέτες. Χαρακτηριστικό είναι ότι τα όργανα αυτά συνήθως δεν παίζονται από επαγγελματίες μουσικούς, και γι αυτό λίγες είναι οι σχετικές έρευνες που έχουν εκπονηθεί από τους εθνομουσικολόγους.

Μπίρα (mbira). Mπάλα (bala). Το τάμα, το πιο κλασικό είδος τυμπάνου.
www.alpharhythmroots.com
Κρουστό από κολοκύθα.

• Κλικ πάνω στο μεγάφωνο για ν΄ακούσετε  μουσική από άλλους τόπους της Αφρικής
  • Τραγούδι από την Αλγερία, Β. Αφρική