Τα παιδιά της τάξης ένταξης μαζί με τη δασκάλα τους κ. Γεωργία Γεωργαλή , μας παρουσίασαν πριν λίγες ημέρες την εξαιρετική τους δουλειά  από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που είχαν αναλάβει “Αθλητισμός και Αναπηρία”.

Με ζωγραφιές ,τρισδιάστατες παρουσιάσεις των αθλημάτων των παραολυμπιακών αγώνων, με κείμενα της ιστορίας των αναπήρων με τον αθλητισμό, με  μηνύματα  για την αναπηρία και τη διαφορετικότητα , με τις απόψεις τους  για το θέμα αλλά και με ένα  όμορφο βιβλιαράκι που έφτιαξαν , άγγιξαν με ευαισθησία το θέμα της αναπηρίας  αφήνοντας  την ξεχωριστή τους πινελιά  στους τοίχους του σχολείου αλλά και στην ψυχή μας.

Απολαύστε στο παρακάτω βιντεάκι τις δημιουργίες τους!

ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ Αθλητισμός και αναπηρία

Λίγα λόγια από τη δασκάλα τους…..

“Όταν  μίλησα  στα  παιδιά  για  το  θέμα  της  εργασίας  μας :  « αναπηρία  και  αθλητισμός»  και  τα  ρώτησα  αν  θέλουν  να  βρούμε  πληροφορίες , να  ζωγραφίσουμε  και  να  γράψουμε  κάποιες  σκέψεις  μας  η  πρώτη  αντίδραση  των  περισσότερων  ήταν:

« Αχ!!!  Είναι  λυπητερό  αυτό  το  θέμα.»  ή  « Δε  μπορώ, στενοχωριέμαι.» ή  « κρίμα»  ή  ακόμα  χειρότερα: « μα  μπορούν  τα  παιδιά  με  αναπηρία  να  κάνουν  αθλητισμό ;»  και  άλλου  τέτοιου  είδους  σχόλια  συνοδευόμενα  με  τις  απαραίτητες  γκριμάτσες  απορίας , λύπης  και  οίκτου.

Αφού  το  δέχτηκαν , η  πρώτη  μας  κίνηση  ήταν  να  αναζητήσουμε  στο  Ιnternet  εικόνε, φωτογραφίες , λόγια , αθλητών – παραολυμπιονικών ,  παιδιών  και  ενηλίκων.

‘Eτσι  ανακαλύψαμε  και  οι  μαθητές  μου  αλλά  και  εγώ , υπέροχες  φωτογραφίες  και  πίσω  απ’  αυτές  υπέροχα παιδιά  με  υπέροχο  θάρρος  και  απίστευτα  κότσια να  κάνουν  στίβο  με  τεχνητά  πόδια , να  παίζουν  μπάσκετ  στο  καροτσάκι  ή   να κάνουν  κολύμβηση  χωρίς  χέρια .

Όσο  περνούσαν  οι μέρες και  όσο  προχωρούσε  η  ζωγραφική  τους  και  αφού  κατέγραψαν  τις  σκέψεις  τους  για  να  τις  βάλουμε  στο  κολλάζ  μας ,  ακούστηκαν  και  γράφτηκαν  αυθόρμητα  οι  λέξεις  και  οι  φράσεις : «θαυμασμός» , «κουράγιο» , «μπορείτε  να  κάνετε  τα  πάντα  με  άλλο τρόπο» , «μη  το  βάζετε  κάτω»!

Εγώ  ως  η  δασκάλα  τους  μετά  από  αυτά  τα  λόγια  των  μαθητών  μας  δεν  είχα  τίποτα  άλλο  να  προσθέσω!”

Ετικέτες: