Άρθρα για 2, Ιανουάριος 2013

ΑΝΙΘΟΣ-ANETHUM GRAVEOLENS Εποχή σποράς – Θερμοκρασία βλάστησης: Φυτεύουμε νωρίς την άνοιξη όταν οι θερμοκρασίες είναι 10-21 C Προτεινόμενη εποχή σποράς για υπαίθρια καλλιέργεια: Μάρτιος-Απρίλιος Βάθος φύτευσης: 0.5-1.5 εκατοστά Ημέρες βλάστησης: 15 Μεταφύτευση: Ανάλογα τις συνθήκες ανάπτυξης συνήθως 20-30 ημέρες μετά Ωρίμανση: 40 ημέρες μετά την μεταφύτευση ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ-ARTEMISIA Εποχή σποράς – Θερμοκρασία βλάστησης: Φυτεύουμε την άνοιξη… (συνέχεια…)

Στα πλαίσια του  εκπαιδευτικού προγράμματος “εξοικείωση των παιδιών με την ιδέα και την εικόνα της αναπηρίας” , είχαμε προγραμματίσει μια επίσκεψη στο ειδικό σχολείο τυφλών Καλλιθέας. Στο Κ.Ε.Α.Τ λειτουργεί το 10/θέσιο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο – Νηπιαγωγείο Τυφλών Καλλιθέας. Είναι το μεγαλύτερο σχολείο για παιδιά με προβλήματα όρασης στην Ελλάδα, ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας & Δια… (συνέχεια…)