Άρθρα για 12, Δεκέμβριος 2012

Με κεντρικό σύνθημα “Εμβόλια, φαγητό και σχολείο για τα φτωχά παιδιά όλου του κόσμου!” η Ελληνική Εθνική Επιτροπή της UNICEF καλεί τα σχολεία να λάβουν μέρος στο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα που απευθύνεται σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης (Προσχολική, Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια) και υλοποιείται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας. Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/… (συνέχεια…)

ΚΛΙΚ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ Δορυφορικές απεικονίσεις (Γη > Ευρώπη – Αφρική > Ελλάδα > Θεσσαλία > Περιοχή Λάρισας) Πανγαία Απεικόνιση  Ημέρας-Νύχτας στον παγκόσμιο χάρτη, τώρα! Βρες τις χώρες του κόσμου παίζοντας Φωτοπεριήγηση στον κόσμο ΕΚΤΥΠΩΝΩ ΧΑΡΤΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΜΕΡΙΚΗ – ΒΟΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ – ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΑΣΙΑ

Οικολογικά δώρα Bpa free ανοξείδωτα παγουρινο Μουσική για το  περιβάλλον Οικολογικά παιχνίδια Οργανικά ρουχαλάκια της εταιρείας Frugi!! Παιχνίδια περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Αυθεντικά προϊόντα WWF Παιχνίδια περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Η «Ανακύκλωση χαρτιού» και η «Κομποστοποίηση» γίνονται παιχνίδι!! Μοναδικά σχεδιασμένα, καινοτόμα παιχνίδια βιωματικής περιβαλλοντικής εκπαίδευσης βοηθούν τα παιδιά να κατανοήσουν τις έννοιες της «Ανακύκλωσης Χαρτιού» και «Κομποστοποίησης» μέσα από… (συνέχεια…)