16 Νοέ 2012

Μονόλογοι από τη Γάζα

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Αλληλεγγύη, Διαπολιτισμική Εκπαίδευση, ΣΤΟΠ στη Βία

Μονόλογοι απ τη Γάζα

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΕ ΑΠ’ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ,

ΜΑΣ ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

(αφρικάνικη παροιμία) , unicef

Η φωτιά του πολέμου περικύκλωσε  ξανά …….τη Γάζα .

Ο φόβος και  η απορία δε λέει να φύγει από τα μάτια των παιδιών και ένα  ΓΙΑΤΙ περιμένει απάντηση.

Με αφορμή τις τελευταίες εξελιξεις  αφιερώνουμε αυτή τη σελίδα στα παιδιά της Γάζας  και σ’όλα τα παιδιά που ζουν στη φρίκη του πολέμου.

Στη χαμένη  τους αθωότητα ,στα όνειρα τους που ‘γίναν εφιάλτες  ,στο δικαίωμα για ζωή που τους στερούν, στο χαμόγελο που τους χρωστάνε ,στην ειρήνη που τους έταξαν.

….τα όνειρα, η ασφάλεια, η ελπίδα και το μέλλον είναι λέξεις που χάνουν το νόημά τους σε μια πόλη που σκοτώνει και το παραμικρό όνειρο…. (Άνας, 15 χρονών μαθητής στη Γάζα)

…θα ήθελα να ζω σε μια δημοκρατική κοινωνία, με νόμους, με ειρήνη και με είκοσι κινηματογράφους, για να πηγαίνω να βλέπω ταινίες, να πετάω με τη φαντασία μου και να ονειρεύομαι… (Ραουάντ, μαθήτρια 13 χρονών από τη Γάζα)

GazaMonologues

Κατεβάστε το αρχείο με όλα τα κείμενα

Από τον Νοέμβριο 2009 μέχρι τον Απρίλιο 2010, με τη βοήθεια ενός θεατροπαιδαγωγού και ενός ψυχολόγου, 32 νέοι και νέες 13-17 ετών στη Γάζα επεξεργάστηκαν και κατέγραψαν σε μορφή μονολόγων τις εμπειρίες, τις σκέψεις, τις ελπίδες, τα όνειρα και τους φόβους τους κατά τη διάρκεια και μετά την εισβολή και τον πόλεμο τον Δεκέμβριο του 2008. Η προσέγγιση έγινε με τη βοήθεια τεχνικών του Θεάτρου του Καταπιεσμένου του Αουγκούστο Μποάλ, της Δραματοθεραπείας και των Αφηγήσεων-Παραμυθιών.

Οι ιστορίες τους  παρουσιάστηκαν θεατρικά στις 17 Οκτωβρίου 2010 ταυτόχρονα στην Παλαιστίνη και σε ακόμα 30 χώρες. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν στην παραλία της Γάζας ,  όπου χάρτινα καραβάκια με τα κείμενα των μαθητών  ταξίδεψαν στη θάλασσα.

Αργότερα, στις 29 Νοεμβρίου 2010 μια ομάδα νέων από αυτές τις χώρες  ταξίδεψαν στη Νέα Υόρκη και παρουσίασαν τους Μονολόγους σε διάφορες γλώσσες στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στην ετήσια συνεδρίαση της για το Παλαιστινιακό ζήτημα.

Ταυτόχρονα οι Μονόλογοι απ τη Γάζα  αποτέλεσαν αφορμή για επικοινωνία μαθητών από διάφορα μέρη του κόσμου και για δημιουργία εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, πολέμου-βίας, διαπολιτισμικότητας κ.ά.

Στην Ελλάδα το Πανελλήνιο ∆ίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση πήρε µέρος στο διεθνές πρόγραµµα

«Μονόλογοι απ’  τη Γάζα»  µεταφράζοντας στα ελληνικά τα κείµενα των µαθητών και οργανώνοντας σειρά
εκδηλώσεων µε σχολεία και οµάδες νέων σε οκτώ   πόλεις,  σε συνεργασία µε φορείς εκπαίδευσης,  συλλόγους
γονέων, δήµους, θέατρα και ανεξάρτητους καλλιτέχνες.
Στις 17 Οκτωβρίου 2010 πάνω από 580 µαθητές από 91 σχολεία και 14 νεανικές θεατρικές οµάδες στην
Αθήνα,  Θεσσαλονίκη,  Σέρρες,  Ηράκλειο,  Κέρκυρα,  Πρέβεζα,  Χίο,  Ρόδο και Κοζάνη µαζί µε περίπου 100
εκπαιδευτικούς και 12  καλλιτέχνες και συντονιστές πήραν µέρος σε θεατρικά και εικαστικά δρώµενα σε θέατρα,
πλατείες,  κάστρα,  αγορές,  παραλίες

Πρόκειται για ένα διεθνές πρόγραμμα του θεάτρου ASHTAR της Παλαιστίνης, το οποίο στην Ελλάδα συνεργάζεται με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.

Πηγή  www.TheatroEdu.gr

ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ  ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;

Δικαιώματα Επιβίωσης Δικαιώματα Προστασίας

Kαλύπτουν το δικαίωμα του παιδιούγια ζωή και τις ανάγκες που είναι πιο βασικές για την ύπαρξή του. Αυτά συμπεριλαμβάνουν ένα επαρκές επίπεδο διαβίωσης, στέγη, διατροφή και πρόσβαση σε ιατρικές υπηρεσίες.

Aπαιτούν τα παιδιά να προφυλλάσονται από κάθε είδους κακοποίηση, αμέλεια και εκμετάλλευση. Καλύπτουν θέματα όπως ειδική φροντίδα για προσφυγόπουλα, βασανιστήρια, κακοποίηση στο σωφρονιστικό σύστημα, ανάμειξη σε εμπόλεμες διαμάχες, εργασία ανηλίκων, χρήση ναρκωτικών και σεξουαλική
Δικαιώματα Ανάπτυξης – Εξέλιξης
Δικαιώματα Συμμετοχής
Συμπεριλαμβάνουν όλα όσα τα παιδιά χρειάζονται για να μπορέσουν να εκμεταλλευθούν στο έπακρο τις δυνατότητές τους. Για παράδειγμα το δικαίωμα της εκπαίδευσης, το παιχνίδι και η αναψυχή, οι πολιτιστικές εκδηλώσεις, η πρόσβαση σε πληροφορίες και η ελευθερία της σκέψης, της συνείδησης και της θρησκείας.

Πηγή    Γιατροί του Κόσμου

Όσα φέρνει ο πόλεμος………

………Όταν οι ουλές απ’ τις λαβωματιές
κλείνουν στο πρόσωπο του κόσμου