4 Νοέ 2012

Ο Μοναχούλης ,οι θαλασσινοί και στεριανοί του φίλοι……

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Α τάξη, Β τάξη, Γ τάξη, Δ τάξη, Ε τάξη, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Περιβάλλον, Στ τάξη

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ……..SOS

Φώκια Monachus monachus

Monachus monachus

ΚΛΙΚ πάνω στην εικόνα.

Αν αγαπάτε τη Θάλασσα και τη Μεσογειακή φώκια  στις ενότητες αυτού του site www.monachoulis.gr θα βρείτε πολλά παιχνίδια, φωτογραφίες , πληροφορίες και δραστηριότητες  .

Αλλά πάνω απ’ όλα θα γνωρίσετε ένα ζώο  προς εξαφάνιση όπως και τόσα άλλα ! Ας μάθουμε τι μπορούμε να κάνουμε!

Ξεναγός  σε αυτή την αναζήτηση θα είναι ο Μοναχούλης

Ας γνωρίσουμε  μέσα  από ένα πολύ ωραίο site  Thalassapedia και τους φίλους του Μοναχούλη, για να μη  νιώθει  μόνος του!!!

Στόχος του Thalassapedia είναι να γνωρίσουμε τα θαλάσσια θηλαστικά της Ελλάδας, να μάθουμε για τις απειλές που αντιμετωπίζουν, τους τρόπους προστασίας τους, να «κατεβάσουμε» δραστηριότητες για την τάξη μας και να τα θαυμάσουμε μέσα από βίντεο και φωτογραφίες.

Και μην ξεχάσετε να διαδώσετε όσα μάθετε.

Όσο περισσότεροι γνωρίζουμε για τα ζώα αυτά, τόσο καλύτερα μπορούμε να τα

προστατεύσουμε!

…….ΜΑΘΕ , ΔΡΑΣΕ , ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ…….

Μάθε - Δράσε - Προστάτεψε -- Thalassa-projectκλικ εδώ >Θάλασσαlogo

www.thalassapedia.grmom.gr

Εκπαιδευτικό ιστολόγιο για τα ζώα και την οικολογία

http://schoolikipet.pblogs.gr/ ,  www.medsos.gr

Ετικέτες: , ,

1 σχόλιο προς “Ο Μοναχούλης ,οι θαλασσινοί και στεριανοί του φίλοι……”

1. NΤΙΝΑ είπε:

Τελεια σελίδα, μου αρέσουν πολύ τα παιχνίδια. Αν μπορείτε βάλτε και αλλά. Ευχαριστώ, συνεχιστεί την τόσο καλή δουλειά.