ΙΖΑΝΤΟΡΑ ΝΤΑΚ-ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΣΤΑΥΡΟΥ ΝΙΑΡΧΟΥ-Β2 (ΦΙΛΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ)

Συγγραφέας: 92 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κατηγορία 04. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 27-02-2018

Το παραμύθι, ΙΖΑΝΤΟΡΑ ΝΤΑΚ, μας ζωντάνεψαν δέκα σχολεία της Αθήνας στο ίδρυμα “Σταύρος Νιάρχος”.Το τμήμα του Β2 είχε προετοιμάσει με τη δασκάλα τους Σταυρούλα Φίλιου και τη βοήθεια της μουσικού, κ. Δανιγγέλη, ένα όμορφο τραγούδι σε ρυθμό ραπ!!Όλα τα παιδιά ήταν υπέροχα!!!

Η ιστορία:Μια μκρόσωμη πάπια, που ζει στη Λίμνη των Κύκνων, μοιράζεται το όνειρό της, να γίνει μπαλαρίνα κι ας είναι η τελευταία μαθήτρια στην τάξη. Όταν ο δάσκαλος της ο κύριος Κουντεπιέ την διώχνει από το μάθημα, η Ιζαντόρα περιπλανάται απελπισμένη, μέχρι σιγά-σιγά να πιστέψει στον εαυτό της και ν’ ανακαλύψει τον δικό της, μοναδικό χορό. Κύκνοι, πάπιες, γλάροι, κότσυφες και αηδόνια μας αφηγούνται μια τρυφερή και ταυτόχρονα σκληρή περιπέτεια αυτογνωσίας, όπου το μπαλέτο και ο μοντέρνος χορός έχουν την τιμητική τους.