ΕΘΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ (ΕΜΣΤ) ΣΤ 2 (ΠΑΛΑΪΝΗ Α.-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ Β.)

Συγγραφέας: 92 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κατηγορία 04. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 28-05-2016

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης υλοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα (υπό την αιγίδα των γραφείων Πολιτιστικών  Θεμάτων και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Α΄Διεύθυνσης Αθηνών) με θέμα το “ΕΜΣΤ και πώς οι ήχοι γίνονται τέχνη”. Τα παιδιά  είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν βασικά χαρακτηριστικά και εκπροσώπους της Σύγχρονης τέχνης. Επισκέφτηκαν το ΕΜΣΤ και σε συνεργασία με την κ. Βαλκανά (υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του μουσείου) και την κ. Βρακατσέλη (καλλιτέχνη της ακουστικής τέχνης (sound art), εμβάθυναν στην ακουστική τεχνη, συνέλεξαν ήχους στο σχολείο, στο μουσείο και στο δρόμο της γειτονιάς του Ν. Κόσμου. Όλη αυτη η προσπάθεια αποτυπώθηκε στο  παραπάνω βίντεο. Ευχαρστούμε θερμά το ΕΜΣΤ που μας άνοιξε τις πόρτες του καθώς και την κ. Βαλκανά και κ. Βρακατσέλη για όσα μας έμαθαν και για τον τρόπο που μας τα έμαθαν!!!

ΤΟ PASSWORD ΕΙΝΑΙ:ΕΜΣΤ92