ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ACTION AID (E2-ΠΑΛΑΪΝΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ -ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ

Συγγραφέας: 92 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 12-05-2015

Oι μαθητές/τριες του Ε2 στο πλαίσιο του προγράμματος “ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ” (ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ) επισκέφτηκαν την ΑCTION AID,όπου συμμετείχαν σε πρόγραμμα με βιωματικές δράσεις. Η ACTION AID αναπτύσσει προγράμματα με στόχο μέσα από τη συνεργασία  με τους ανθρώπους διαφόρων κοινοτήτων να βρει μαζί τους λύσεις σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο, που θα τους βοηθήσουν μακροπρόθεσμα να αλλάξουν τη ζωή τους με τις δικές τους δυνάμεις. Επικεντρώνουν  τη δράση τους  σε 5 διεθνείς προτεραιότητες:

• Γεωργία και Φυσικοί Πόροι: Εξασφάλιση βιώσιμης γεωργίας και πρόσβαση των κατοίκων στη γη και τον φυσικό της πλούτο, ώστε να έχουν επαρκή τροφή, πόσιμο νερό και σταθερό εισόδημα.
  • Πολιτική επιρροή των φτωχών: Αύξηση της επιρροής των ανθρώπων που ζουν σε συνθήκες φτώχειας, ώστε να προστατεύονται από την αδικία και να καθιστούν υπόλογες κυβερνήσεις και εταιρίες.
  • Εκπαίδευση: Ποιοτική εκπαίδευση για όλα τα παιδιά και ενδυνάμωση των νέων, καθώς εκείνοι αποτελούν το μέλλον στη μάχη ενάντια στη φτώχεια και την ανισότητα.
  • Συρράξεις και Καταστροφές: Προστασία των ανθρώπων σε εμπόλεμες καταστάσεις και έκτακτες καταστροφές ώστε να μπορούν να διαχειρίζονται τους κινδύνους και τις συνέπειές τους.
  • Γυναίκες και κορίτσια: Προστασία των κοριτσιών και των γυναικών και ενδυνάμωσή τους ώστε να διασφαλίζεται η ζωή και η αξιοπρεπής τους διαβίωση.
  • ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ THN ACTION AID:
  • IMG_6560IMG_6561 IMG_6564 IMG_6567 IMG_6569 IMG_6570 IMG_6572 IMG_6575 IMG_6577  IMG_6577 IMG_6579Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν με ενθουσιασμό στο πρόγραμμα και δεσμευτήκαμε να το επαναλάβουμε την επόμενη χρονιά!!!