Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 03.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 01-10-2014

Το σχολείο θα παραμείνει κλειστό την Παρασκευή 3 Οκτωβρίου 2014, λόγω της εορτής  του πολιούχου των Αθηνών, Διονυσίου Αρεοπαγίτου.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 03.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 01-10-2014

ΕΝΗΓΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ_-_doc

ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 05.ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ | , στις 30-09-2014

«Πολλές φορές ο ζήλος που βάζουν οι άνθρωποι σε δραστηριότητες που φαίνονται άνευ σημασίας, χωρίς άλλο σκοπό πέρα από την ψυχαγωγία ή την ικανοποίηση να λύσουν ένα δύσκολο πρόβλημα, αποδεικνύεται ουσιαστικός σε ένα πλαίσιο που κανείς δεν είχε προβλέψει, με συνέπειες που οδηγούν μακριά. Αυτό ισχύει για την ποίηση και την τέχνη, όπως ισχύει για την επιστήμη και την τεχνολογία». (ΙΤΑΛΟ ΚΑΛΒΙΝΟ)

ευχαριστίες

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 03.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 26-09-2014

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δημητρακόπουλο Ιωάννη, γονέα μαθητών του σχολείου μας, για την προσφορά του στο σχολείο, χαρτιού Α4.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 07. ΓΙΟΡΤΕΣ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ | , στις 26-09-2014

Σύμφωνα με την εγκύκλιο με Α.Π. 143571/Γ1/10-9-2014,το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθετεί (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού/συμπεριφορικού πεδίου που όμως θα υλοποιείται βιωματικά μέσα από το Σχολικό Αθλητισμό.

Ο θεματικός  άξονας του Σχολικού Έτους 2014-2015 είναι «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Την ημέρα αυτή θα διεξαχθούν στο σχολείο μας ενδοσχολικοί Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ, σε άθλημα ή αθλήματα που θα επιλέξει ο Σύλλογος Διδασκόντων μετά από εισήγηση της Εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής του σχολείου, με τη σχετική μέριμνα για τις διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης.

Επισημαίνεται ότι βασική επιδίωξη των σχολικών αγώνων «ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ» στα Δημοτικά σχολεία, στα Γυμνάσια  και στα Λύκεια της χώρας είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετέχουν, να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης Παιδείας, που ο Αθλητισμός δύναται να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης.

Το σχολείο στις 6-10-2014, θα πραγματοποιήσει αθλητικούς αγώνες στο σχολείο καθώς και αγώνα μπάσκετ της ΣΤ” τάξης με το 93ο Δημοτικό Σχολείο στο Λόφο Λαμπράκη.

ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ 2014-15

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 03.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 12-09-2014

Σας ενημερώνουμε πως το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα λειτουργήσει ως εξής:

Από τη Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου  έως και Παρασκευή 19 Σεπτεμβρίου 2014 θα παρακολουθούν οι μαθητές των Α” , Β” και  Γ”  τάξεων μέχρι τις 15:30

Από τη Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου  έως και Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014 θα παρακολουθούν οι μαθητές των Α” , Β” και  Δ”  τάξεων μέχρι τις 15:30

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2014-2015

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 02. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ | , στις 12-09-2014

Διευθύντρια: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΛΑΪΝΗ

Υποδιευθύντρια: ΦΙΛΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

Εκπαιδευτικοί Πρωινού Προγράμματος:

Α1: ΤΟΥΡΛΟΥΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

Α2: ΦΙΛΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

Β1: ΚΟΥΡΕΜΕΝΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ

Β2:ΝΤΑΗ ΕΛΕΝΗ

ΓΙ: ΚΟΡΥΛΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Γ2: ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Δ1:ΚΟΥΤΟΥΖΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Δ2: ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Ε1: ΖΑΒΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ

Ε2: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ

ΣΤ: ΣΤΑΜΟΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ: ΑΚΟΓΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

ΠΡΩΙΝΟ-ΟΛΟΗΜΕΡΟ: ΚΑΡΑΝΑΤΣΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ: ΒΑΪΤΣΗ ΚΑΙΤΗ (Φ.Α.)

ΣΤΑΜΑΤΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ (ΑΓΓΛΙΚΩΝ)

ΓΙΑΝΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΣΕΒΙΑ (ΓΑΛΛΙΚΩΝ)

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2014-15

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 03.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 06-09-2014

Σας ενημερώνουμε πως μετά τον Αγιασμό θα δοθούν βιβλία στους μαθητές και μαθήτριες  των Β, Γ, Δ, Ε, ΣΤ τάξεων και  τους/τις παρακαλούμε  να έρθουν με τις  τσάντες τους στο σχολείο. Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί των τάξεων θα ενημερώσουν τους γονείς  σε θέματα λειτουργίας του σχολείου.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2014-2015

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 03.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 01-09-2014

Ο Αγιασμός του Δημοτικού και των Νηπιαγωγείων για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014 στις 08:30.

Ευχόμαστε σε όλους και όλες ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

περί μάθησης..

0

Συγγραφέας: 92dimat | Κατηγορία 10. Αποφθέγματα, Γνωμικά, Αφορισμοί, Ρητά, Παροιμίες και άλλα. | , στις 21-07-2014

«Η επιδίωξη της μάθησης δεν είναι ένας αγώνας δρόμου στον οποίον οι αντίπαλοι τρέχουν για την πρώτη θέση, δεν είναι καν ένα επιχείρημα ή ένα συμπόσιο, είναι μια συνομιλία»